درمان روماتیسم مفصلی (یک تجربه مفید)
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٥   کلمات کلیدی: درمان روماتیسم مفصلی ،خشکی مفاصل ،پزشکی ،روماتیسم مفصلی

مطلبی را که می خوانید  یکی از تجربیات افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی است در واقع یک  تجربه مفید است که برای مبتلایان به دردهای روماتیسم مفصلی که با نام علمی آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis ) هم شناخته می شود بسیار کارآمد خواهد بود.

 ابتدا لازم می دانم به طور خلاصه درمورد این بیماری مطالبی را ذکر نمایم.

بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) یک بیماری است که مفاصل بدن را درگیر می کند و باعث تورم و التهاب مفاصل و دردهای شدید می شود که معمولا با خشکی صبحگاهی مفاصل همراه است یعنی اینکه شخص ، هنگام بیدار شدن از خواب ، درد شدیدتری را احساس می کند که کم کم پس از فعالیت روزانه و تحرک مفاصل ، درد کمتر می شود و همین روال در روزهای بعدی نیز ادامه دارد . متاسفانه این بیماری در همه ی سنین دیده می شود از کودکان خردسال تا افراد بزرگ سال. و در صورتیکه این بیماری به درستی درمان نشود پس از چند سال باعث تغییر شکل و کج شدن مفاصل می شود.

چند نوع روماتیسم وجود دارد در برخی موارد فقط یک یا تعداد محدودی از مفاصل درگیر می شوند اما در نوع  آرتریت روماتوئید بسیاری از مفاصل مهم به طور متقارن درگیر می شوند (یعنی دست راست و چپ - پای راست و چپ و...) و بیماری من هم از همین نوع می باشد.

از نظر طب جدید کنونی دلیل این بیماری خیلی مشخص نیست و عوامل وراثتی و ژنتیکی و بیماریهای عفونی را در مبتلا شدن به این بیماری ماثر می دانند متخصصان می گویند که این بیماری به دلیل فعالیت سیستم ایمنی بدن علیه بدن صورت می گیرد یعنی اینکه بنا به دلایلی که طب کنونی علتش را نمی داند ، سیستم ایمنی بدن بجای سرکوب عوامل بیماری زا ، مفاصل بدن را مورد تهاجم قرار می دهند  و به این دلیل سعی می کنند داروهایی را تجویز کنند که سیستم ایمنی بدن را مقداری ضعیف کند تا این حملات کاهش یابد . البته نه آنقدر که شخص از پا درآید .

و با جستجو در اینترنت ، کتابها و یا مراجعه به متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی می توانید مطالب بیشتری را بیاموزید.

اما بیان تجربه من در باره درمان روماتیسم مفصلی :

من عادل هستم و در سن 30 سالگی به بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتویید)  مبتلا شدم ٬ در ابتدا دردهای شدید مفصلی داشتم که نمی دانستم چه کار باید بکنم .

مفاصل دو دستم ، دو  زانو  ، کف پاهایم ، انگشتانم ،  لگن و کتفم درد شدیدی داشتند. نمی توانستم به راحتی راه بروم . تا جایی که فکر می کردم باید عصا به دست بگیرم.

 درب یک بطری را هم نمی توانستم باز کنم .

نزد چند پزشک هم مراجه کردم حتی به متخصصان اُرتوپد هم مراجعه کردم ولی کسی علت بیماری مرا نمی گفت .

چندین بار آزمایشهای مختلف انجام دادم تا اینکه بعد از چندماه تحمل دردهای شدید یک بار یک پزشک عمومی به من گفت که باید به یک فوق تخصص روماتولوژی یا متخصص داخلی مراجعه کنم . بعد از پیگیری فهمیدم فقط چند فوق تخصص روماتولوژی و آن هم در مرکز استان ما وجود دارد و به دلیل شلوغی بیش از حد ، امکان ملاقات پزشک وجود نداشت .

سرانجام به متخصص داخلی مراجعه کردم و حدود 2 سال زیر نظر پزشک بودم و طی این  دو سال داروهای زیادی را مصرف کردم که برخی کمیاب و گران قیمت بودند . در طول این دو سال گاهی دردم کمتر می شد و گاهی بیشتر . حس می کردم که مصرف دارو ها کمک زیادی به من نمی کنند.

 به گفته یکی از پزشکان دچار رقص درد شده بودم ، رقصی بسیار زجر آور . همیشه فکر می کردم چرا خوب نمی شوم؟

برخی پزشکان دلداریم می دادند که خوب می شوی اما برخی به صراحت می گفتند که متاسفانه از نظر متخصصان ،برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد.

 در روزنامه هم از قول یکی از فوق تخصصان روماتولوژی این مطلب را خواندم که این بیماری درمان قطعی ندارد.

چندین بار آزمایشهای مختلف را انجام دادم بعد فهمیدم که مثبت بودن فاکتور های روماتیسم یا منفی بودن آنها تضمینی برای وجود یا نبودن روماتیسم نیست یعنی در صورت مثبت بودن فاکتورهای روماتیسم ، احتمال وجود روماتیسم در شخص ، قوت می گیرد اما منفی بودن فاکتورهای روماتیسم در آزمایش ، به معنی نبودِ روماتیسم نیست .

در واقع متخصصان علائم فیزیکی شخص را با آزمایشها تطبیق می دهند و از این طریق به وجود روماتیسم در شخص پی می برند.

 نا امید نشدم دوباره تحقیق و پیگیری را در مورد درمان روماتیسم مفصلی شروع کردم .

وارد تحقیق در مورد درمان روماتیسم از طریق طب سنتی شدم و مطالب تازه ای را متوجه شدم و با برخی از محققان و پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت داشتند مشورت کردم ( تاکید می کنم که با کسانی که در زمینه طب سنتی تحقیق و طبابت داشته اند  نه مغازه های عطاری! ) که نتایج خوبی را به دست آوردم .

کتاب « پانزده روز تا سلامتی » آقای جمشید خدادادی را مطالعه کردم که شما هم می توانید از   اینجا  این کتاب را سفارش دهید (عزیزان خارج از کشور هم از اینجا  می توانند سفارش دهند) .

ایشان گرچه  پزشک نیستند ولی در زمینه طب سنتی و قرآنی تحقیقات خوبی دارند که در تالیفات خود آورده اند . (البته ایشان یک کتاب عسل درمانی هم دارند که ظاهرا توضیح زیادی در مورد روماتیسم داده ولی من کتاب عسل درمانی را تهیه نکردم)

 سرانجام فهمیدم که روماتیسم مفصلی فقط از طریق پرهیز غذایی و رعایت برخی مواردی که در طب سنتی وجود دارد ، درمان می شود و درمان دارویی ندارد و داروهایی که متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی تجویز می کنند مقداری درد را تسکین می دهند اما قسمتهای دیگر بدن را تحت تاثیر قرارمی دهند و اثر بدی روی نقاط دیگر بدن می گذارند .

 مشکلی که داروها و قرص های مربوط به این بیماری دارند این است که برای دوره ای طولانی و چندین سال باید مصرف شوند .  (من حدود دو سال دارو مصرف کردم) ازجمله عوارض این قرصها:

 - پوکی استخوان و تاثیر بد بر اعصاب ، (مانند قرص پردنیزولون یا داروهای   حاوی کورتون ) 

- عوارض چشمی و تاثیر بروی شبکیه چشم (مانند قرص هیدروکسی کلروکوین)

-  چرب شدن کبد ، یعنی افزایش غیر طبیعی آنزیم های کبدی و تاثیر بد برروی سلولهای جنسی بدن که برای بچه دار شدن در مردان و زنان بسیار بد است (مانند قرصهای متوتروکسات یا MTX - سولفاسالازین - مزالازین) و غیره .

 البته آمپول بعضی از این داروها نیز تجویز می شود.

به این دلیل فهمیدم با مصرف این داروها  به نابودی خودم کمک می کنم نه به درمان روماتیسم !

طبق تجربه خودم می فهمیدم که با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم کمتر می شوند و با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم بیشتر می شوند. به این دلیل می گویم روز بعد چون تاثیر ناشی از هضم غذا چند ساعت و حدود یک روز طول می کشد.

بعد از تحقیقات از طریق طب سنتی ایران متوجه شدم که علت ابتلای به روماتیسم مفصلی، طبیعت و مزاج انسان است یعنی هرکس که به روماتیسم مفصلی مبتلا است ، دارای مزاج سرد است که از نظر طب سنتی به آن بلغم می گویند . البته به این معنی نیست که همه ی افراد سرد مزاج به روماتیسم مفصلی مبتلا می شوند در واقع سرد مزاجی شرط لازم برای ابتلای به روماتیسم است و شرط کافی نیست.

لذا تنها راه ماثر برای مقابله با روماتیسم مفصلی پرهیز از غذاهای سرد مزاج و روی آوردن به غذاهای گرم مزاج است.

البته با بعضی از افرادی که مثل من به این بیماری مبتلا بودند نیز گفتگو داشته ام که فهمیدم افراد سرد مزاجی که در معرض فشارهای عصبی (استرس) ناشی از کار ، زندگی ، تحصیل ، غصه ، ترس و ... بوده اند بیشتر گرفتار این بیماری می شوند .

به گفته  یکی از پزشکان متخصص، استرس و عصبانیت باعث شعله ور شدن این بیماری می گردد و این نکته واقعا درست است زیرا من به دلیل شغلم و مشکلات زندگیم ، استرس زیادی داشتم.

همچنین حضور طولانی (تاکید میکنم ؛ طولانی یعنی برای ماهها و یا چند سال) افراد سرد مزاج در جاههای سرد و مرطوب به پیشرفت این بیماری کمک می کند .

همانطور که اشاره کردم ، محقق گرامی جناب آقای جمشید خدادادی در کتاب پانزده روز تا سلامتی ، شرح خوبی در این باره داده است .

در فهرست آخر کتاب ایشان به دنبال کلمات روماتیسم و آرتریت روماتوئید و بلغم بگردید همچنین ایشان لیست نسبتا" کاملی از خوردنیهای سرد مزاج و گرم مزاج آورده اند که با استفاده از آن به بهبودی و درمان روماتیسم نزدیک می شوید . البته نمی شود همه مطالب کتاب را اینجا شرح داد.

من حدود دو سال است که از لیست کتاب ایشان (لیست غذاهای گرم مزاج و سرد مزاج) پیروی می کنم .

البته در سفری که به اصفهان داشتم یکی از فوق تخصصان روماتولوژی هم به من پیشنهاد کرد که از خوردن غذاهای سرد مزاج پرهیز کنم.

به دلیل استفاده از روش درمان پرهیزغذایی ، توانستم داروها و قرصها را کاملا قطع کنم البته به طور کم کم . یعنی مصرف قرصها را در روز و در هفته کم می کردم تا بدن واکنش سریع نشان ندهد .

وقتی داروها را قطع کردم و از غذاهای سرد مزاج پرهیز کردم ، کمتر مریض شدم چون همانطور که گفتم مصرف این داروها  سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و باید مراقب بود که شخص ، مریض نشود و به همین دلیل است که برخی استفاده از واکسن آنفولانزا را مفید می دانند و من هم استفاده کردم (البته با مشورت پزشک)

یک نکته مهم این است که درمان این بیماری به اراده شما بستگی دارد زیرا ریشه  این بیماری و بسیاری از بیماریهای دیگر در استفاده از غذاهای نامناسب و صنعتی است.

مانند فست فودها- محدود شدن رژیم غذایی مردم فقط به چند غذا مثل برنج  - گوشت مرغ- گوشت گاو و کنسروها و استفاده بیش از حد از ترشیجات (هرچیزی که ترش مزه باشد) استفاده ی زیاد از تنقلات صنعتی مثل چیپس و پفک و شکلات و بستنی و استفاده از چیزهای شور مزه (خیار شور - آجیل شور - تخمه شور وغیره ) و استفاده از شیرینی های قنادی ، که در واقع اینها برخی از غذاهای مضر برای روماتیسم مفصلی هستند.

هنگامیکه به میهمانی ، عروسی یا رستوران دعوت می شدم متوجه می شدم که غذاهای آنها همگی سرد مزاج هستند و نمی توانم بخورم به این دلیل گرسنگی را به دردهای شدید ،  ترجیح می دادم حتی گاهی اوقات اطرافیان اسرار می کردند که بخور و من نمی خوردم .

اما بسیاری از انسانها نمی توانند جلوی شکمشان را بگیرند برای همین هیچ پرهیز نمی کنند و به طور مرتب دارو مصرف می کنند.

پیامبراسلام (ص) فرمود: « المعده بیت کل داء، و الحمئه راس کل دواء» یعنی معده مرکز و خانه هر دردی است و پرهیز و اجتنناب (از غذای نامناسب و زیادخوری) اساس و راس هر داروی شفابخش است.

البته پرهیز در مورد بیماری روماتیسم آنقدر هم سخت نیست فقط کافی است برای غذاهایتان جایگذین مناسب پیدا کنید.

مثلا بعضی از غذاهای مفید برای روماتیسم مفصلی که گرم مزاج هستند به این صورت است :

 انواع خوراکها بدون  بدون سیب زمینی و بدون ترشیجات و بدون رب انار مانند:

 ◄ برنج شِوید پلو (با سیر و شِوید زیاد و بدون لوبیا سبز یا باقلا ) البته همین هم باید کم مصرف شود مثلا هفته ای یک وعده ، زیرا برنج ، سرد مزاج است و با سیر و شِوید سردی آن کمتر می شود .

خورش قیمه (بدون آلوچه)

◄ همه ی غذاهایی که با سبزیجات درست می شود اما بدون گشنیز. مثل

قورمه سبزی - آش (بدون کشک و پیاز داغ)- انواع سوپها (بدون قارچ و جو) و غیره

  هر غذایی که با کرفس درست بشود

  دیزی اما بدون سیب زمینی

◄  همه غذاهایی که با حبوبات درست می شود  اما بدون عدس و بجای عدس از دال  عدس (همان عدسهای قرمز رنگ ) استفاده کنید.

  هرخوراکی که می توانید با مرغ درست کنید ولی بجای مرغ از گوشت بلدرچین - بوقلمون - مرغ خانگی یا کبک استفاده کنید و برای خوشمزه تر شدن مقدار کمی پودر سیر و گلپر اضافه کنید (به صورت کباب - سرخ شده - پخته شده و ...)

  هر خوراکی که با گوشت گاو درست بشود ولی بجای گوشت گاو از گوشت گوسفند یا گوشت شتر استفاده کنید (به صورت کباب یا سرخ شده یا پخته شده و ...)

همه غذاهایی که با دل - جگر و قلوه درست بشوند

 همه غذاهایی که حاوی گندم هستند اما بدون ماکارونی (نان - حلیم – سوپ گندم - سمنو  - و ...)

 استفاده از پیاز خام به همراه غذا

◄ و هر ترکیبی از غذاهای گرم مزاج که خودتان می توانید درست کنید.

از انواع میوه هایی که مزاج گرم دارند مانند:

سیب - گلابی - گیلاس - انگور -انبه -  خرما - قیسی - زیتون - موز - آناناس - خربزه - طالبی - کدوحلوایی 

البته میوه های رسیده نه میوه های نارس(کال)

همچنین مصرف خیار (با پوست و به همراه ته خیار که تلخ است) و مصرف کاهو و انار شیرین (حتما شیرین باشد ) برای کبد مفید است.  گرچه انار و کاهو سرد مزاجند ولی برای کبد بسیار مفیدند همچنین مصرف شاتوت رسیده و شیرین . زیرا بسیاری از مشکلات ایمنی بدن به کبد مربوط می شود.   

در سایت استاد خدادادی یک رژیم غذایی مشترک برای بیماران مبتلا به روماتیسم و صرع و  ام اس  در نظر گرفته شده (منشاء همه ی این بیماریها سرد مزاجی است) که می توانید از اینجا مطالعه کنید .

 سعی کنید خودتان گوشت گوسفند انتخاب کنید نه اینکه به قصاب بگویید گوشت گوسفند می خواهم چون برخی ممکن است گوشت گاو یا گوشت بز قاطی کنند و تا دُنبه را به گوشت نبیند باور نکنید که گوشت گوسفند است.

اکثر گوشتهای عرضه شده در کبابی ها یا رستورانها هم گوشت گاو است.

مرباها ، شربت ها و نوشیدنیهای آماده نیز به دلیل وجود اسید سیتریک ، برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیست هر گاه دوست داشتید شربت بخورید می توانید از عرق نعناع طبیعی (سعی کنید بدون رنگ باشد) یا عرق بهار نارنج یا از شربت عسل یا شربت زعفران استفاده کنید.

می توانید خودتان با میوه های گرم مزاج مربا درست کنید البته بدون مواد نگهدارنده یا آبلیمو .  برای خوشمزه تر شدن مربا هم از گلاب و هل و زعفران استفاده کنید.

 لبنیات هم مزاج سردی دارد ولی می توانید شیر گاو را باعسل و زنجبیل مخلوط کنید که سردی آن کم شود . (گرچه همین را هم کم استفاده کنید)

در برخی مناطق جنوبی کشور مثل خوزستان  گاومیش وجود دارد که شیر آن گرم مزاج و مفید است. (فقط شیر گاومیش خالص نه سایر فراورده های لبنی آن ) علامت شیر گاومیش هم این است که وقتی شیر جوشیده شود سرشیر آن کاملا سفید است برخلاف شیر گاو که روی آن زرد رنگ است.

مخلوط عسل و شیره خرما هم بسیار مناسب است. هم انرژی زا و هم گرم مزاج است.

 بسیاری موارد دیگر در لیست مزاج غذاهایی که در کتاب پانزده روز تا سلامتی، آمده است باید رعایت شود.  لیست غذاها و خوردنیها طولانی است و نمی شود در اینجا همه را توضیح داد حتما کتاب را تهیه کنید.

یادتان باشد از نظر طب سنتی سردی بدن با روان کار کردن شکم دفع می شود (البته منظورم اسهال نیست) و یُبوست مانع دفع سرد مزاجی یا بلغم است در واقع با ایجاد یبوست ، دردهای مفصلی هم بیشتر می شوند .

به همین خاطر مصرف زیتون یا روغن زیتون  و انجیر توصیه می شود تا کارکرد شکم روان شود . روغن زیتون طبیعی ، بوی زیتون می دهد و ممکن است مقداری تلخ هم باشد که از روغنهای زیتون صنعتی بهتر است ومی توانید از مغازه های عطاری هم تهیه کنید و اگر حس کردید مقداری تلخ است می توانید به همراه آن مقداری آب مصرف کنید تا تلخی آن را حس نکنید.

من با هر وعده ی غذایی 2  یا 3 عدد زیتون می خوردم یا از روغن زیتون طبیعی استفاده می کنم   البته چون زیتون در آب سرکه و نمک قرار دارد ابتدا باید آب آن را خالی و آب معمولی به آنها اضافه کنید و یک یا دو روز نگهداری کنید تا شوری آنها کم شود چون سرکه و نمک خودشان طبع سرد دارند . در واقع بجای خوردن قرص ، با هر وعده غذایی 2 یا سه عدد زیتون بخورید (بجوید).

استفاده از قلم (استخوان) گوسفند در دیزی یا آبگوشت هم بسیار مفید است و در ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک می کند .

استفاده از حجامت یا زالو درمانی برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیست . من تجربه کردم و نتیجه نگرفتم.

حتما از کارهای سنگین و پیاده روی زیاد یا ورزشهای زیاد که باعث فعالیت شدید مفاصل شود پرهیز کنید زیرا برخلاف بسیاری از بیماریها دردهای روماتیسمی با برخی فعالیت های شدید ورزشی بدتر می شود .

سعی کنید نرمشهای آرام و پیاده روی آرام را  همیشه انجام دهید زیرا نرمشهای آرام در دفع سرد مزاجی اثر خوبی دارند. (تاکید می کنم حتما ورزش کنید اما آرام و همیشه) .

چند حرکت آرام برای انگشتان را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

 استفاده از آب گرم طبیعی یا استخر هم مفید است .

 سعی کنید هر چند ماه یک بار آزمایش چکاپ بدن را انجام دهید زیرا مبتلایان به روماتیسم به دلیل فعالیت کم ، بیشتر در معرض مشکلاتی همچون بالا رفتن چربی ، قند و غیره می باشند.

وقتی با رعایت موارد فوق به متخصص داخلی مراجعه کردم ، باورش نمی شد که داروهایم را قطع کردم و گفت در بیماری روماتیسم امکان قطع کردن دارو وجود ندارد و احتملا" اصلا" روماتیسم نداشتی ! و با توضیح موارد فوق تعجب کرد.

من با لطف خدا و با رعایت غذاهایی که در کتاب آقای جمشید خدادادی ذکر شده توانسته ام تاکنون حدود 80 درصد بهبود یابم و درد برخی مفاصلم نیز در حال کمتر شدن است. به طوریکه قبلا نمازم را نشسته می خواندم و اکنون می توانم سر پا نماز بخوانم و خیلی دیگر از کارهایم را انجام دهم. حتی به تازگی دویدن را هم شرع کرده ام و می توانم فوتبال بازی کنم.

این بیماری در بعضی افراد با قرمزی چشم یا خارش چشم همراه است . در مراجعاتی که به متخصص چشم پزشک داشتم ، فهمیدم که روماتیسم مفصلی علاوه بر خشکی مفاصل ، خشکی چشم را هم به همراه دارد و چاره اش استفاده از اشک مصنوعی است . البته سعی کنید با چشم پزشک مشورت کنید.

(اشک مصنوعی یک بار مصرف ایرانی در بسته های 5 تایی هستند و روزی 2 تا 3 بار استفاده می شود و در هر بار یک قطره در هرچشم . البته می توانید آن را در یخچال نگه دارید تا خراب نشود . گرچه ظاهرا یک بار مصرف است ولی با قرار دادن سر آن می توانید تا آخرین قطره اش را استفاده کنید البته سعی کنید بعد از 3 یا 4 روز ، به طور کامل استفاده شود)

همچنین این بیماری در بعضی افراد با لکهای پوستی غیر طبیعی در نزدیکی مفاصل همراه می شود  و در نوعی دیگر با لکهای شدیدتر ، که بیماری لوپوس هم نامیده می شود . این لکها با پرهیز غذایی کمتر و کمتر می شوند .

یک نکته دیگر که با مراجعه به پزشک یاد گرفتم این بود که نباید گذاشت مفاصل به هر دلیل سرما ببینند مثلا در زمستان باید بدن را خوب پوشاند و در معرض باد سرد کولر (در تابستان) نباید قرار گرفت . من هم این را تجربه کردم و هر موقع که در معرض باد یا هوای سرد قرار گرفتم دردهایم به شدت افزایش می یابد.

 پیشنهاد می کنم نصف قاشق غذاخوری پودر دارچین را در یک لیوان عسل مخلوط کنید (خیلی هم بزنید تا رنگ عسل قهوه ای شود) و مثل دارو روزی سه بار مصرف کنید . هم اعصاب را آرام و استرس را کم می کند و هم به دلیل مزاج گرمی که دارد مثل دارویی بسیار مفید عمل می کند.

من از زنجبیل خیلی استفاده می کردم زیرا مزاج گرمایی شدیدی دارد اما احساس می کردم دچار ضعف اعصاب می شوم و خیلی زود عصبانی می شوم وقتی که با یکی از دانشجویان مقطع دکترای طب سنتی صحبت کردم متوجه شدم شدت گرمای زنجبیل بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و به من پیشنهاد کرد که بجای زنجبیل از دارچین استفاده کنم که شدت گرمای کمتری دارد.

ظاهرا" زنانی که عمل سزارین را انجام داده اند نیز سرد مزاج می شوند.

تاکید می کنم خوردن غذاهای سرد مزاج برای مبتلایان به این بیماری مثل خوردن سَم است و تا حد امکان از خوردنیای سرد مزاج پرهیز کنید.

 

 یک تمرین برای کاهش فشارهای عصبی :

چشمهایتان را به مدت 10 یا 20 ثانیه ببندید ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید . گویا هیچ کس به شما بدی نکرده و گویا هیچ اتفاقی نیافتاده . با تکرار این حالت مقداری آرامتر می شوید . بعد سعی کنید دو رکعت نماز با تمرکز بخوانید به طوریکه بجز کلمات نماز به چیزی فکر نکنید.  

  

برای درمان هر بیماری یک مثلث در نظر گرفته می شود که ، شامل اراده ، پرهیز و دارو است و  اراده در راس این مثلث و در راس درمان هر بیماری قرار دارد.

پس درواقع اگر اراده خود را قوی کنید ؛ غذا ، داروی شماست.

سعی کنید انسانهای خواب آلودی نباشید مثل بعضی ها که مدام دوست دارند بخوابند . سحر خیز باشید . زیرا کسالت اثر خوبی بر سیستم ایمنی بدن ندارد .

  

جمع بندی :

طبق تجربه و مطالعات خودم متوجه شدم علت روماتیسم مفصلی دو عامل مهم است 1- خوردن غذاهای سرد مزاج  برای افراد سرد مزاج  2- فشارهای عصبی

راه درمان:

1- پرهیز از غذاهای سرد مزاج 2- ایجاد آرامش که بهترین راه آن روی آوردن به معنویات (قرآن - نماز) است. 3 - انجام نرمش و ورزشهای آرام و همیشگی. 4- استفاده از روغن زیتون طبیعی یا زیتون (زیتونی که شور یا سرکه ای نباشد)

 از خداوند متعال شفای همه ی بیماران را خواستارم  

 

 این نوشته در روز میلاد امام علی علیه السلام پایان یافت .

این ایمیل من است اگر بتوانم کمکی بکنم :

  Yaalimadad2@yahoo.com

(فقط از طریق ایمیل و نه تماس تلفنی)

در پایان از عزیزانی که از سایر نقاط جهان با نظراتشان یا ارسال ایمیل این بنده حقیر را مورد محبت قرار داده اند تشکر می کنم و سعی کرده ام که در این مطالب از نظرات ایشان نیز استفاده کنم. 

 

سایت استاد جمشید خدادادی

 آخرین به روز رسانی  شهریور 1394