درمان روماتیسم مفصلی (یک تجربه مفید)
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٥   کلمات کلیدی: درمان روماتیسم مفصلی ،خشکی مفاصل ،پزشکی ،روماتیسم مفصلی

 

 

مطلبی را که می خوانید  یکی از تجربیات افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی   یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis ) است در واقع یک  تجربه مفید است که برای همه ی مبتلایان به روماتیسم مفصلی ، دردهای روماتیسمی و بیماریهای خود ایمنی (اتو ایمیون) ، از جمله  : 

  لوپوس (Lupus)    

 پسوریازیس (psoriasis) 

  اسکلرودرمی (Scleroderma ) 

 مورفه آ (Morphea) 

 سندرم شوگرن

 بیماری فنومن رینود (Raynaud disease)   

 بیماری  بهجت 

 بیماری  وگنر 

 بیماری  ام اس 

 بیماری بافت همبند مختلط (MCTD)      

  و غیره  مفید خواهد بود. (برای آگاهی بیشتر می توانید روی نام این بیماریها کلیلک کنید)

  

 ابتدا لازم می دانم به طور خلاصه درمورد این بیماری مطالبی را ذکر نمایم ؛

  بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) یک بیماری است که مفاصل بدن را درگیر می کند و باعث تورم و التهاب مفاصل و دردهای شدید می شود که معمولا با خشکی صبحگاهی مفاصل همراه است یعنی اینکه شخص ، هنگام بیدار شدن از خواب ، درد شدیدتری را احساس می کند که کم کم پس از فعالیت روزانه و تحرک مفاصل ، درد کمتر می شود و همین روال در روزهای بعدی نیز ادامه دارد . متاسفانه این بیماری در همه ی سنین دیده می شود از کودکان خردسال تا افراد بزرگ سال. 

 در صورتیکه این بیماری به درستی درمان نشود پس از چند سال باعث تغییر شکل و کج شدن مفاصل می شود. 

 چند نوع روماتیسم وجود دارد در برخی موارد فقط یک یا تعداد محدودی از مفاصل درگیر می شوند اما در نوع  آرتریت روماتوئید بسیاری از مفاصل مهم وگاهی به طور متقارن درگیر می شوند (یعنی دست راست و چپ - پای راست و چپ و...) و بیماری من هم از همین نوع می باشد

از نظر طب جدید کنونی دلیل این بیماری خیلی مشخص نیست و عوامل وراثتی و ژنتیکی و بیماریهای عفونی را در مبتلا شدن به این بیماری ماثر می دانند متخصصان می گویند که این بیماری به دلیل فعالیت سیستم ایمنی بدن ، علیه بدن صورت می گیرد یعنی اینکه بنا به دلایلی که طب کنونی علتش را نمی داند ، سیستم ایمنی بدن بجای سرکوب عوامل بیماری زا ، مفاصل بدن را مورد تهاجم قرار می دهند  و به این دلیل سعی می کنند داروهایی را تجویز کنند که سیستم ایمنی بدن را مقداری ضعیف کند تا این حملات کاهش یابد . البته نه آنقدر که شخص از پا درآید .

 و با جستجو در اینترنت ، کتابها و یا مراجعه به متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی می توانید مطالب بیشتری را بیاموزید.

   اما بیان تجربه من در باره درمان روماتیسم مفصلی :

  من ؛ عادل هستم و در سن 30 سالگی به بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتویید)  مبتلا شدم ٬ در ابتدا دردهای شدید مفصلی داشتم که نمی دانستم چه کار باید بکنم .

 مفاصل دو دستم ، دو  زانو  ، کف پاهایم ، انگشتانم ،  لگن و کتفم درد شدیدی داشتند. نمی توانستم به راحتی راه بروم . تا جایی که فکر می کردم باید عصا به دست بگیرم.

 گاهی اوقات انگشتان دست یا پایم سرد می شدند و گاهی اوقات احساس تپش قلب می کردم.

  درب یک بطری را هم نمی توانستم باز کنم .

  نزد چند پزشک هم مراجعه کردم ولی کسی علت بیماری مرا تشخیص نمی داد .  البته یک یا دو سال قبل از ابتلای به روماتیسم ، به  عفونت شدید گلو مبتلا شده بودم .

 بدنم ضیعف شده بود. 

 چندین بار آزمایشهای مختلف انجام دادم تا اینکه بعد از چندماه تحمل دردهای شدید یک بار یک پزشک عمومی به من گفت که باید به یک فوق تخصص روماتولوژی یا متخصص داخلی مراجعه کنم . بعد از پیگیری فهمیدم فقط چند فوق تخصص روماتولوژی و آن هم در مرکز استان ما وجود دارد و به دلیل شلوغی بیش از حد ، امکان ملاقات پزشک وجود نداشت .

 سرانجام به متخصص داخلی مراجعه کردم و حدود 2 سال زیر نظر پزشک بودم و طی این  دو سال داروهای زیادی را مصرف کردم که برخی کمیاب و گران قیمت بودند . در طول این دو سال گاهی دردم کمتر می شد و گاهی بیشتر . حس می کردم که مصرف دارو ها کمک زیادی به من نمی کنند.

   به گفته یکی از پزشکان دچار رقص درد شده بودم ، رقصی بسیار زجر آور . همیشه فکر می کردم چرا خوب نمی شوم؟

  برخی پزشکان دلداریم می دادند که خوب می شوی اما برخی به صراحت می گفتند که متاسفانه برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد.

  در روزنامه هم از قول یکی از فوق تخصصان روماتولوژی این مطلب را خواندم که این بیماری درمان قطعی ندارد.

  آزمایشهای مختلف روماتیسم را انجام دادم. بعدها فهمیدم که مثبت بودن فاکتور های روماتیسم یا منفی بودن آنها تضمینی برای وجود یا نبودن روماتیسم نیست یعنی در صورت مثبت بودن فاکتورهای روماتیسم ، احتمال وجود روماتیسم در شخص ، قوت می گیرد اما منفی بودن فاکتورهای روماتیسم در آزمایش ، به معنی نبودِ روماتیسم نیست . از جمله این آزمایشها ؛ ESR - CRP -  RF  و   Anti- ccp  هستند . اگر خواستید آزمایش دهید ، به پزشک بگویید که این آزمایش ها را برایتان بنویسد (حتی پزشک عمومی) .

  در واقع متخصصان ، علائم فیزیکی شخص را با آزمایشها تطبیق می دهند و از این طریق به وجود روماتیسم در شخص پی می برند.

   نا امید نشدم دوباره تحقیق و پیگیری را در مورد درمان روماتیسم مفصلی شروع کردم .

 وارد تحقیق در مورد درمان روماتیسم از طریق طب اسلامی و سنتی شدم که مطالب تازه ای را متوجه شدم .

 با برخی از محققان و پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت داشتند مشورت کردم ( تاکید می کنم که با کسانی که در زمینه طب سنتی تحقیق و طبابت داشته اند  نه مغازه های عطاری! ) که نتایج خوبی را به دست آوردم .

 کتاب « پانزده روز تا سلامتی » آقای جمشید خدادادی را مطالعه کردم که شما هم می توانید از   اینجا   این کتاب را سفارش دهید .

 عزیزان خارج از ایران هم از   اینجا  می توانند سفارش دهند .

 ایشان گرچه  پزشک نیستند ولی در زمینه طب سنتی و قرآنی تحقیقات خوبی دارند که در تالیفات خود آورده اند . (البته ایشان یک کتاب عسل درمانی هم دارند که ظاهرا در مورد روماتیسم هم توضیح داده ولی من کتاب عسل درمانی را تهیه نکردم)  سرانجام فهمیدم که روماتیسم  (بیماریهای خود ایمنی ) فقط از طریق پرهیز غذایی و رعایت برخی مواردی که در طب سنتی وجود دارد ، درمان می شود و درمان دارویی ندارد .

 داروهایی که متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی تجویز می کنند مقداری درد را تسکین می دهند اما قسمتهای دیگر بدن را تحت تاثیر قرارمی دهند و اثر بدی روی نقاط دیگر بدن می گذارند .

 مشکلی که داروها ی مربوط به این بیماری دارند این است که برای دوره ای طولانی و چندین سال باید مصرف شوند .  (من حدود دو سال دارو مصرف کردم) گرچه برخی از بیماران در ایمیل هایشان گفته بودند که حدود 10 تا 20 سال دارو مصرف می کردند  اما هیچ گاه درمان نشدند .

 ازجمله   عوارض این داروها :

  >> پوکی استخوان و تاثیر بد بر اعصاب ، (مانند قرص پردنیزولون یا داروهای   حاوی کورتون ) 

 >> عوارض چشمی و تاثیر بروی شبکیه چشم (مانند قرص هیدروکسی کلروکوین)

 >> چرب شدن کبد ، یعنی افزایش غیر طبیعی آنزیم های کبدی و تاثیر بد برروی سلولهای   جنسی بدن که برای بچه دار شدن در مردان و زنان بسیار بد است مانند قرصهای متوتروکسات ( اِبِترکس یا MTX ) - سولفاسالازین - مزالازین و غیره (کسانی که قصد دارند بچه دار شوند باید چند ماه قبل ، این داروها را قطع کنند حدود 6 ماه یا بیشتر) .

 >> داروهای بیولوژیک؛ مانند اتانرسپت (Etanercept) یا نوع ایرانی آن ( آلتبرل) هم وجود دارد که عوارضی همچون ضعیف شدن سیستم ایمنی و ایجاد مشکل برای بچه دار شدن هم در آنها وجود دارد.

 البته آمپول بعضی از این داروها نیز تجویز می شود.

 از دیگر عوارض برخی از این داروها می توان به ریزش مو و آثار مخرب  بر روی سلولهای مغز استخوان اشاره کرد . با جستجو در اینترنت می توانید با سلولهای مغز استخوان آشنا شوید.

 به این دلیل فهمیدم با مصرف این داروها  به نابودی خودم کمک می کنم نه به درمان روماتیسم !

  طبق تجربه خودم می فهمیدم که با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم کمتر می شوند و با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم بیشتر می شوند. به این دلیل می گویم روز بعد چون تاثیر ناشی از هضم غذا چند ساعت و حدود یک روز طول می کشد. 

 بعد از تحقیقات از طریق طب سنتی ایران متوجه شدم که علت ابتلای به روماتیسم ، طبیعت و مزاج انسان است یعنی هرکس که به روماتیسم مبتلا است ، دارای مزاج سرد است که از نظر طب سنتی به آن بلغم (مزاج سرد و تر ) و سودا (مزاج سرد و خشک)  می گویند . البته به این معنی نیست که همه ی افراد سرد مزاج به روماتیسم مبتلا می شوند، در واقع سرد مزاجی شرط لازم برای ابتلای به روماتیسم است و شرط کافی نیست.

  لذا تنها راه ماثر برای مقابله با روماتیسم پرهیز از غذاهای سرد مزاج و روی آوردن به غذاهای گرم مزاج است.

 البته با بعضی از افرادی که مثل من به این بیماری مبتلا بودند نیز گفتگو داشته ام که فهمیدم افراد سرد مزاجی که در معرض فشارهای عصبی (استرس) ناشی از کار ، زندگی ، تحصیل ، غصه ، ترس ، عصبانیت و ... بوده اند بیشتر گرفتار این بیماری می شوند .

 به گفته  یکی از پزشکان متخصص، استرس و عصبانیت ، باعث شعله ور شدن این بیماری می گردد .

  همچنین حضور طولانی (برای ماهها و یا چند سال) افراد سرد مزاج در جاههای سرد و مرطوب به پیشرفت این بیماری کمک می کند .

  همانطور که اشاره کردم ، پژوهشگر گرامی ؛ جناب آقای جمشید خدادادی در کتاب پانزده روز تا سلامتی ، شرح خوبی در این باره داده است .

 در فهرست آخر کتاب ایشان به دنبال کلمات روماتیسم و آرتریت روماتوئید و بلغم و سودا بگردید همچنین ایشان لیست نسبتا" کاملی از خوردنیهای سرد مزاج و گرم مزاج آورده اند که با استفاده از آن به بهبودی و درمان روماتیسم نزدیک می شوید . البته نمی شود همه مطالب کتاب را اینجا شرح داد.

  من حدود دو سال است که از لیست کتاب ایشان (لیست غذاهای گرم مزاج و سرد مزاج) پیروی می کنم .

 البته در سفری که به اصفهان داشتم یکی از فوق تخصصان روماتولوژی هم به من پیشنهاد کرد که از خوردن غذاهای سرد مزاج پرهیز کنم.

  به دلیل استفاده از روش درمان پرهیزغذایی ، توانستم داروها و قرصها را کاملا قطع کنم البته به طور کم کم . یعنی مصرف قرصها را در روز و در هفته کم می کردم تا بدن واکنش سریع نشان ندهد .

  وقتی داروها را قطع کردم و از غذاهای سرد مزاج پرهیز کردم ، کمتر مریض شدم چون همانطور که گفتم مصرف این داروها  سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و باید مراقب بود که شخص ، مریض نشود و به همین دلیل است که برخی استفاده از واکسن آنفولانزا را مفید می دانند و من هم استفاده کردم (البته با مشورت پزشک) .

 گرچه واکسن آنفولانزا همیشه کارساز نیست.

 یک نکته مهم این است که درمان این بیماری به اراده ی شما بستگی دارد زیرا ریشه  این بیماری و بسیاری از بیماریهای دیگر در استفاده از غذاهای نامناسب است.

   برخی از غذاهای مضر برای روماتیسم ( روماتیسم مفصلی )  اینها هستند:

   »» فست فودها - کنسروها و خوراکیهای صنعتی یا کارخانه ای. زیرا مواد نگهدارنده و افزودنی دارند.

   »» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای سرخ کردنی و پرچرب

  »» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای فریز شده

  »» محدود شدن رژیم غذایی مردم فقط به چند غذا مثل برنج  - گوشت مرغ-  گوشت گاو (همگی سرد مزاجند) 

 »» استفاده ی بیش از حد از ترشیجات (هرچیزی که ترش مزه باشد) 

 »» استفاده ی زیاد از تنقلات صنعتی مثل چیپس و پفک و شکلات و بستنی 

  »» استفاده زیاد از خوراکی های شور مزه (نمک زیاد - خیار شور - آجیل شور - تخمه شور وغیره ) 

 »» استفاده از شیرینی های قنادی

 »» استفاده از خوراکیهای سرد مزاج که در کتاب " پانزده روز تا سلامتی " اشاره شده است. (یعنی مزاجهای سرد و تر - سرد و خشک)

 هنگامیکه به میهمانی ، عروسی یا رستوران دعوت می شدم متوجه می شدم که غذاهای آنها همگی سرد مزاج هستند و نمی توانم بخورم به این دلیل گرسنگی را به دردهای شدید ،  ترجیح می دادم حتی گاهی اوقات اطرافیان اصرار می کردند که بخور و من نمی خوردم .

  اما بسیاری از انسانها نمی توانند جلوی شکمشان را بگیرند برای همین هیچ پرهیز نمی کنند و به طور مرتب دارو مصرف می کنند.

 پیامبراسلام (ص) فرمود: « المعده بیت کل داء، و الحمئه راس کل دواء» 

 یعنی معده مرکز و خانه هر دردی است و پرهیز و اجتنناب (از غذای نامناسب و زیاده خوری) اساس و راس هر داروی شفابخش است. 

 البته پرهیز در مورد بیماری روماتیسم آنقدر هم سخت نیست فقط کافی است برای غذاهایتان جایگزین مناسب پیدا کنید.

 مثلا بعضی از غذاهای مفید برای روماتیسم یا روماتیسم مفصلی که گرم مزاج هستند به این صورت است :

 انواع خوراکها بدون  سیب زمینی و بدون ترشیجات و بدون رُب انار مانند:

 »» برنج به شرطی که با گرم مزاجها همراه شود مانند:

 -- شِوید پلو (با سیر و شِوید زیاد و بدون لوبیا سبز یا باقلا ) نباید در شِوید ، گشنیز مخلوط کرد .

 -- برنج عدس پلو با عدس کم و بدون رشته به همراه مقدار زیادی دارچین ( 2 یا سه برابر حد معمول دارچین استفاده کنید ) می توانید کشمش یا گردو هم اضاف کنید

-- برنج به همراه مقداری زیاد زعفران و زیره

البته همین هم باید کم مصرف شود مثلا هفته ای یک وعده یا هر 10 روز یک وعده زیرا برنج ، سرد مزاج است و با سیر و شِوید و دارچین و زعفران سردی آن کمتر می شود.

 »»  خورش قیمه (با گوشتهای گرم مزاج بدون آلوچه و با رب گوجه ی کم )

 »» همه ی غذاهایی که با سبزیجات درست می شود اما  بدون گشنیز (یا اینکه مقدار خیلی کمی گشنیز ؛ زیرا سرد مزاج است  البته اسفناج هم مقدار کمی سرد مزاج است البته کمی)   مانند :

 -- قورمه سبزی (با گوشتهای گرم مزاج و مقدار کمی لیمو عمانی مثلا یک عدد  یا نصف عدد و بدون رب انار)

 -- آش (بدون کشک و پیاز داغ) پیاز مفید است اما  پیاز داغ  یک ماده ی مضر است. می توانید در آش از گندم خورد شده بجای برنج استفاده کنید

 -- انواع سوپها (بدون قارچ و جو) و غیره

 »» هر غذایی که با کرفس درست بشود 

 »» دیزی اما بدون سیب زمینی (تا حد امکان بجای رُب گوجه از  زردچوبه استفاده شود یا اینکه مقدار کمی رب گوجه استفاده شود) 

 »» همه غذاهایی که با حبوبات درست می شود  اما بدون عدس و بجای عدس از دال  عدس (همان عدسهای قرمز رنگ ) استفاده کنید. مانند:

 -- انواع آشها با رعایت مطلب بالا که گفته شد. به   اینجا   هم سر بزنید اما پیاز داغ و سرد مزاجهایش را حذف کنید

 -- خوراک لوبیا چیتی ( همان کنسرو لوبیا اما بدون مواد افزودنی و با مقدار خیلی کمی رب گوجه )

 -- خوراک عدس (عدسی) اما با استفاده از دال عدس و سیر و مقدار خیلی کمی رب گوجه

 »» هر خوراکی که می توانید با مرغ درست کنید ولی بجای مرغ از گوشت بلدرچین - بوقلمون - مرغ خانگی - کبک - کبوتر یا گنجشک استفاده کنید و برای خوشمزه تر شدن مقدار کمی پودر سیر و گلپر اضافه کنید (به صورت کباب - سرخ شده - پخته شده و ...) ظاهرا گوشت شتر مرغ نیز گرم مزاج است.    اینجا     و     اینجا     را هم نگاه کنید

 »» هر خوراکی که با تخم پرندگان گرم مزاج درست شود. اگر از تخم مرغ صنعتی استفاده کردید ، مقداری زردچوبه و زنجبیل اضاف کنید.

 »» هر خوراکی که با گوشت گاو درست بشود ولی بجای گوشت گاو از گوشت گوسفند یا گوشت شتر یا گوشت گاومیش استفاده کنید (به صورت کباب یا سرخ شده یا پخته شده و ...)

 »» همه ی غذاهایی که با ، دل - جگر و قلوه درست بشوند 

 »» همه غذاهایی که حاوی گندم یا جوانه ی گندم هستند ( بجز ماکارونی) البته اگر گندم سبوس دار باشد خیلی بهتر است. می توانید پودر جوانه ی گندم را از فروشگاه ها نیز تهیه کنید . (مانند نان - حلیم – سوپ گندم - سمنو  - و ...) ماکارونی غذایی صنعتی است برای همین مناسب نیست.

 »» استفاده از  پیاز خام به همراه غذا  

 »» استفاده از  سالاد  به همراه غذا با استفاده از ؛ کاهو - خیار با پوست - انواع کلم - هویچ - پیاز  . برای خوشمزه شدن ، مقداری نمک و پونه به آن اضاف کنید. به هیچ وجه  آبلیمو  یا جوهر لیمو  یا فلفل اضاف نکنید . می توانید مقدار خیلی کمی در حد چند قطره لیمو ترش طبیعی اضاف کنید.  

 »» استفاده از ادویه جات گرم مزاج در غذا :  مانند زنجبیل -  آویشن-  زردچوبه -  گلپر - دارچین - پودر میخک - جوز هندی و ...

 »» استفاده از ساندویچ های خانگی (بجای گوجه و خیار شور  از کاهو - کلم - جعفری و فلفل دلمه استفاده شود) مانند:  

 -- ساندویچ همبرگر با گوشتهای قرمز  گرم مزاج و سویای چرخ شده و دارچین 

  -- ساندویچ با گوشت پرندگان گرم مزاج به صورت رشته رشته (پخته یا سرخ شده) با فلفل دلمه

 -- ساندویچ فلافل شامل ؛ نخود و سیر و مقدار کمی زیره ( بدون سیب زمینی)

 نکته ؛ استفاده از پودر میخک و جوز هندی در گوشتهای گرم مزاج ، ساندویچ را خوشمزه تر می کند البته مقدار کمی

 »» استفاده از جوشانده ی چوب دارچین بجای چای و قهوه و نسکافه (تقریبا  5 دقیقه بجوشد و 15 دقیقه دم بکشد) می توانید باعسل شیرین کنید (جوشانده ی زیره هم خوب است)

 »» و هر ترکیبی از غذاهای گرم مزاج که خودتان می توانید درست کنید.  

 از انواع میوه هایی که مزاج گرم دارند مانند: 

 »» سیب - گلابی - گیلاس - انگور -انبه -  خرما - قیسی - زیتون - موز - آناناس -  نارگیل - خربزه - طالبی - کدوحلوایی  - فلفل دلمه

  البته میوه های رسیده نه میوه های نارس (کال) .

 طبق نظر استاد خدادادی  فلفل های تند و بادنجان هم گرم مزاج هستند اما مصرف زیاد آنها  مشکلاتی را برای  کبد ایجاد می کنند پس برای بیماران روماتیسمی خوب نیستند. پس سعی کنید غذای تند نخورید ( البته مقدار کمی که غذا را تند نکند مشکلی ندارد) و در طول هفته بیش از یک بار از بادنجان استفاده نکنید (آن هم سعی کنید از قسمتهای بدون تخم بادنجان استفاده کنید) همین نکته در مورد تخم مرغ و  تخم پرندگان گرم مزاج هم وجود دارد پس در طول هقته ، بیش از یک یا دو بار از تخم پرندگان استفاده نکنید.

 مصرف خیار (با پوست و به همراه ته خیار که تلخ است) و مصرف کاهو  برای کبد مفید است  همین طور مصرف انار شیرین (تا حد امکان شیرین باشد ) . گر چه خیار و انار و کاهو سرد مزاجند  ولی برای کبد بسیار مفیدند همچنین مصرف شاتوت رسیده و شیرین . زیرا بسیاری از مشکلات ایمنی بدن به کبد مربوط می شود.

 استاد خدادادی اشاره کرده اند که مصرف سیر خام اگر به همراه غذاهای سرد ( از نظر دمای غذا نه از نظر مزاج) باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به همراه غذاهای پخته یا سرخ شده مصرف شود باعث افزایش فشار خون می شود پس بهتر است سیر خام را خورد کنید و هنگامیکه شکم ، خالی باشد مانند قرص ، با آب سرد بخورید (قورت بدهید نجوید تا دهانتان بوی زیادی نگیرد)  

 در سایت استاد خدادادی یک رژیم غذایی مشترک برای بیماران مبتلا به روماتیسم و صرع  و  ام اس  در نظر گرفته شده (منشاء همه ی این بیماریها سرد مزاجی است) که می توانید از  اینجا   مطالعه کنید . 

  سعی کنید گوشت را ازجای مطمئن تهیه کنید زیرا برخی فروشگاه ها ممکن است گوشت گاو یا گوشت بُز قاطی کنند.

 اکثر گوشتهای استفاده شده در فست فودها ، کبابی ها یا رستورانها هم گوشت گاو  و مرغ است.

 مربا ها ، شربت ها و نوشابه ها و نوشیدنیهای آماده و صنعتی نیز به دلیل وجود اسید سیتریک ، برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیستند. هر گاه دوست داشتید شربت بخورید می توانید از عرق نعناع طبیعی (سعی کنید بدون رنگ باشد) یا عرق بهار نارنج  یا شربت گلاب یا از شربت عسل یا شربت زعفران استفاده کنید . می توانید مقداری عرق بیدمشک هم اضاف کنید.

  می توانید خودتان با میوه های گرم مزاج مربا درست کنید البته بدون مواد نگهدارنده یا آبلیمو .  برای خوشمزه تر شدن مربا هم از گلاب و هل و زعفران استفاده کنید. ( نصف وزن میوه های خورد شده شکر استفاده کنید اگر به اندازه ی وزن میوه ها شکر بریزید ، هم خیلی شیرین می شود و هم شکرک میزند). میوه ی « به » نیز مزاج معتدل دارد و برای مربا خوب است. البته اگر با سیب ترکیب شود بهتر است.

  لبنیات مزاج سردی دارد ولی می توانید شیر را باعسل و زنجبیل مخلوط کنید که سردی آن کم شود . (همین را هم کم استفاده کنید)  البته ظاهرا شیر گاومیش سردی کمتری دارد و بعضی معتقدند گرم مزاج است به هر حال از شیر گاو بهتر است و علامت شیر گاومیش این است که وقتی شیر خالص آن را بجوشانید ، سر شیر آن سفید است همین طور کره ی آن. برخلاف شیر گاو که سرشیر و کره ی آن زرد است. البته از شیر خالص گاومیش استفاده کنید نه سایر فراورده های آن.

  از نظر آقای خدادادی افراد سرد مزاج ، بجای استفاده از لبنیات می توانند از کشک محلی  استفاده کنند گرچه سرد مزاج است اما مصرف کم آن همه ی خواص شیر را دارد. کشک محلی را  خورد کرده و در مقدار کمی آب حل کنید (باید یک یا دوساعت صبر کنید تا حل شود) و  هفته ای چند قاشق چای خوری بخورید ( زیاده روی نکنید) یا اینکه آن را تکه تکه کنید و مقدار کمی را مانند شکلات در دهانتان بگذارید  می توانید مقداری پودر سیر به آن  اضافه کنید.

 از نظر دکتر روازاده گیاه جعفری هم منبع خوبی برای کلسیم است

  بسیاری موارد دیگر در لیست مزاج غذاهایی که در کتاب پانزده روز تا سلامتی، آمده است باید رعایت شود.  لیست غذاها و خوردنیها طولانی است و نمی شود در اینجا همه را توضیح داد حتما کتاب را تهیه کنید. 

 یادتان باشد از نظر طب سنتی سردی بدن با روان کار کردن شکم دفع می شود (البته منظورم اسهال نیست) و یُبوست مانع دفع سرد مزاجی یا بلغم است در واقع با ایجاد یبوست ، دردهای مفصلی هم بیشتر می شوند .

 به همین خاطر خوردن زیتون یا روغن زیتون  و انجیر توصیه می شود تا کارکرد شکم روان شود . روغن زیتون طبیعی ، بوی زیتون می دهد و ممکن است مقداری تلخ هم باشد که از روغنهای زیتون صنعتی بهتر است ومی توانید از زیتون فروشی ها یا مغازه های عطاریهم تهیه کنید و اگر حس کردید مقداری تلخ است می توانید به همراه آن مقداری آب مصرف کنید تا تلخی آن را حس نکنید.

  من با هر وعده ی غذایی 2  یا 3 عدد زیتون می خوردم یا از روغن زیتون طبیعی ستفاده می کنم . 

 زیتون در آب سرکه و نمک قرار دارد ابتدا باید آب آن را خالی کنید و آب معمولی به آنها اضافه کنید و یک یا دو روز نگهداری کنید تا شوری آنها کم شود چون سرکه و نمک خودشان طبع سرد دارند . در واقع بجای خوردن قرص ، با هر وعده غذایی 2 یا سه عدد زیتون بخورید .

 روغن زیتون صنعتی در دراز مدت باعث افزایش چربی خون می شوند . احتمال می دهم مواد افزودنی داشته باشند. به همین خاطر پیشنهاد می کنم از روغن زیتون صنعتی استفاده نکنید. 

  استفاده از قلم (استخوان) گوسفند در دیزی و آبگوشت هم بسیار مفید است و در ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک می کند .

 استفاده از حجامت یا زالو درمانی برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیست . من تجربه کردم و نتیجه نگرفتم. البته استاد خیراندیش پیشنهاد کرده اند از بادکش گرم در دو طرف ستون فقرات استفاده شود که فیلم آن در انتهای این صفحه قابل مشاهده است.

  یادتان باشد حتما از کارهای سنگین و پیاده روی زیاد یا ورزشهای زیاد که باعث فعالیت شدید مفاصل شود پرهیز کنید زیرا برخلاف بسیاری از بیماریها،  دردهای روماتیسمی با برخی فعالیت های شدید ورزشی بدتر می شود .

 سعی کنید نرمشهای آرام و پیاده روی آرام را  همیشه انجام دهید زیرا نرمشهای آرام در دفع سرد مزاجی اثر خوبی دارند. (تاکید می کنم حتما ورزش کنید اما آرام و ملایم) . 

 چند حرکت آرام برای انگشتان را می توانید از  اینجا   مشاهده کنید. 

  استفاده از آب گرم طبیعی یا استخر هم مفید است .(البته با آب ولرم یا گرم) 

  سعی کنید هر چند ماه یک بار آزمایش چکاپ بدن را انجام دهید زیرا مبتلایان به روماتیسم به دلیل فعالیت کم ، بیشتر در معرض مشکلاتی همچون بالا رفتن چربی ، قند و غیره می باشند. 

 وقتی با رعایت موارد فوق به متخصص داخلی مراجعه کردم ، باورش نمی شد که داروهایم را قطع کردم و گفت در بیماری روماتیسم امکان قطع کردن دارو وجود ندارد و احتملا" اصلا" روماتیسم نداشتی ! و با توضیح موارد فوق تعجب کرد.

 من با لطف خدا و با رعایت غذاهایی که در کتاب آقای جمشید خدادادی ذکر شده توانسته ام تاکنون حدود 80 درصد بهبود یابم ( منظورم این است که خیلی خیلی بهتر شدم ) و درد برخی مفاصلم نیز در حال کمتر شدن است. به طوریکه قبلا نمازم را نشسته می خواندم و اکنون می توانم سر پا نماز بخوانم و خیلی دیگر از کارهایم را انجام دهم. حتی دویدن را هم شرع کرده ام و می توانم فوتبال بازی کنم.

 البته نباید انتظار داشت یکدفعه حالتان خوب خوب شود زیرا این بیماری در طول زمان زیادی ایجاد شده و از بین رفتن عوارض آن به زمان نیاز دارد و  اراده ی شخص ، بسیار بسیار ماثر است .

 این بیماری در بعضی افراد با قرمزی چشم یا خارش چشم همراه است . در مراجعاتی که به متخصص چشم پزشک داشتم ، فهمیدم که روماتیسم مفصلی علاوه بر خشکی مفاصل ، خشکی چشم را هم به همراه دارد و چاره اش این است که تا حد امکان زیاد آب بخورید حتی وقتی که تشنه نیستید مثلا هر 2 ساعت نصف لیوان یا یک لیوان (البته آب خنک نه آب یخ)  و همینطور از اشک مصنوعی هم می توانید استفاده کنید . البته سعی کنید با چشم پزشک هم مشورت کنید.  

 در مواردی که بیماری روماتیسم با التهاب چشم همراه است باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید و بگویید که روماتیسم دارید تا داروهای لازم را تجویز کند.

 اشک مصنوعی یک بار مصرف گه یکی از بهترین انواع آن « آرتلاک» می باشد . روزی 2 تا 3 بار استفاده می شود و در هر بار یک قطره در هرچشم . البته می توانید آن را در یخچال نگه دارید تا خراب نشود . گرچه ظاهرا یک بار مصرف است ولی با قرار دادن سر آن می توانید تا آخرین قطره اش را استفاده کنید البته سعی کنید بعد از 2 یا 3 روز ، به طور کامل استفاده شود.

 البته مصرف زیاد گرم مزاج ها (مثلا برای بیش از یکسال) نیز ممکن است باعث قرمزی چشم شود . در این حالت مقداری از گرم مزاج ها کم کنید.

 همچنین این بیماری در بعضی افراد با لکهای پوستی غیر طبیعی همراه می شود  و در  نوعی دیگر با لکهای شدیدتر ، که   بیماری   لوپوس    و  پسوریازیس  و مورفه آ  و اسکلرودرما    از این  جمله هستند . که این بیماران ابتدا باید خودشان مزاجشان را شناسایی کنند .

 یکی از راههای بهبود لکهای پوستی استفاده از ترکیب عسل و دارچین است (فقط در افراد سرد مزاج) . در هر لیوان عسل 2 قاشق چای خوری دارچین - یک قاشق چای خوری زنجبیل و نصف قاشق چای خوری زردچوبه اضاف کنید و خوب هم بزنید تا یکنواخت شود . از این ترکیب روزی 2 یا 3 بار و هر بار یک قاشق چای خوری بخورید یا اینکه از دم کرده ی چوب دارچین که با عسل شیرین شده باشد استفاده کنید.

  افرادی که به عوارض شدید پوستی مبتلا می شوند حتما بایستی غذاهای مفید و مضر برای کبد را که در فهرست ابتدای کتاب استاد خدادادی - که اشاره کردم - وجود دارد را رعایت کنند که بعضی ها را در بالا اشاره کردم و بقیه در کتاب هستند که باید مطالعه شوند البته بعضی از خوراکیهای مفید برای کبد خیلی سرد مزاجند مثل کاسنی که نباید استفاده شوند اما از جمله بهترین خوراکیهای مفید برای کبد ، زرشک یا آب زرشک است گرچه سرد مزاج است اما تاثیر خوبی بر روی کبد دارد . می توانید آب زرشک را با عسل مخلوط کنید ( اما زیاده روی نکنید). بسیاری از مشکلات ایمنی و پوستی بدن به کبد مربوط می شوند. می توانید از سایت آقای خدادادی  هم مشاهده کنید.

 بیماران روماتیسمی یا سایر بیماریهای خود ایمنی گاهی با احساس سرما در انگشتان دست یا پا مواجه می شوند و گاهی این حالت شدت بیشتری پیدا می کند مانند بیماری فنومن رینود (Raynaud disease) که با پرهیز از سرد مزاجها به بهبودی ، نزدیک و نزدیک تر می شود.   

  مبتلایان به بیماری های خود ایمنی (بجز روماتیسم مفصلی ) مانند بیماری لوپوس - پسوریازیس - بهجت - سندروم شوگرن - مورفه آ - اسکلرو درما -وگنر   -  بافت همبند مختلط  - و غیره  و باید مزاج خودشان را شناسایی کنند (بلغمی - سوایی - صفراوی - دموی) زیرا بعضی از مبتلایان به این بیماریها در نامه ها یا نظراتشان به گرم مزاج بودنشان اشاره کردند پس در این صورت باید طبق مزاجشان عمل کنند یعنی اگر گرم مزاجند باید از خوردن گرمی ها پرهیز کنند (برعکس بیماران روماتیسم مفصلی). 

  در پایین این صفحه سایت مزاج شناسی دکتر روازاده را قرار دادم تا در تشخیص مزاج به شما کمک کند.

 روماتیسم مفصلی و همه ی انواع روماتیسم  و بیماری   ام اس    و بیماری های خود ایمنی ( اتو ایمیون ) ، با پرهیز غذایی به بهبودی کامل  نزدیک و نزدیکتر می شوند.

 استاد خدادادی اشاره کرده اند که افراد سودایی مزاج (مزاج سرد و خشک )  و افراد صفراوی مزاج ( مزاج گرم و خشک) بیشتر  در معرض بیمارهای پوستی یا خشکی پوست قرار دارند برای همین اشاره کردم که افرادی که دچار عوارض پوستی هستند ابتدا باید  مزاجشان را شناسایی کنند. 

  >> توجه : برخی از دردهای مفصلی به دلیل زیاد شدن اسید اوریک بدن می باشد که به آن بیماری نقرس   می گویند و ربطی به روماتیسم مفصلی ندارد. به همین دلیل می توانید آزمایش اسید اوریک را انجام دهید تا مطمئن شوید بیماری شما نقرس است یا خیر.

   یک نکته دیگر که با مراجعه به پزشک یاد گرفتم این بود که نباید گذاشت مفاصل به هر دلیل سرما ببینند مثلا در زمستان باید بدن را خوب پوشاند و در تابستان نیز نباید معرض باد سرد کولر قرار گرفت . من هم این را تجربه کردم و هر موقع که در معرض باد یا هوای سرد قرار گرفتم دردهایم به شدت افزایش می یابد. 

 پس تلاش کنید که هنگام شستشو ، از آب ولرم استفاده کنید نه آب سرد.

  پیشنهاد می کنم ترکیب عسل و دارچین را که اشاره کردم همیشه استفاده کنید اگر احساس گرما می کنید می توانید به آن زنجبیل اضاف نکنید . هم اعصاب را آرام و استرس را کم می کند و هم به دلیل مزاج گرمی که دارد مثل دارویی بسیار مفید عمل می کند.

 من از زنجبیل خیلی استفاده می کردم زیرا مزاج گرمایی شدیدی دارد اما احساس می کردم دچار ضعف اعصاب می شوم  وقتی که با یکی از دانشجویان مقطع دکترای طب سنتی صحبت کردم متوجه شدم مصرف بیش از حد زنجبیل به دلیل گرمی شدید آن ، بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و پیشنهاد کرد که بجای زنجبیل از دارچین استفاده کنم که شدت گرمای کمتری دارد.

 نکته : در شش ماهه اول سعی کنید پرهیز قطعی و شدیدی داشته باشید البته در مواردی که پیشرفت بیماری زیاد باشد به نظرم حدود 9 ماه یا بیشتر پرهیز قطعی باید انجام شود منظور از پرهیز قطعی این است که باید اراده کنید که حتی یک لقمه غذای سرد مزاج هم نخورید . بعد از این دوره می توانید از مزاج معتدل هم استفاده کنید یعنی به همراه گرم مزاج ها مقدار کمی (تا کید می کنم مقدار کمی) خواکی سرد مزاج اضافه کنید . مثلا در سبزیجات ، مقدار کمی گشنیز و اسفناج اضافه کنید ؛ میوه های گرم و سرد مزاج را باهم بخورید مثلا نصف هلو (سرد مزاج) را با سیب (گرم مزاج) و همین طور استفاده از ادویه جات گرم مزاج مانند زنجبیل را کم کنید. البته ترکیب باید به سمت گرم مزاج ها باشد یعنی مقدار گرم مزاج ها بیشتر از سرد مزاج ها باشد مثلا 60 به 40 یا 70 به 30 درصد .اگر احساس کردید دوباره دردها شروع می شوند مصرف سرد مزاجها را کمتر کنید.

 شرایط بهبودی ، به پیشرفت بیماری بستگی دارد . برخی برایم نوشته اند که بعد از 10 روز پرهیز از سرد مزاجها ، آثار بهبودی را مشاهده کرده اند و برخی هم گفته اند که بعد از 2 ماه هنوز آثار بهبودی مشاهده نشده است.

 در واقع باید بین مصرف دارو هایی با عوارض خطرناک و پرهیز غذایی ، یکی را انتخاب کرد . پس نمی شود هم غذای سرد مزاج خورد و استرس داشت و هم بخواهیم که خوب شویم.

 پس هیچگاه نا امید نشوید زیرا یکی از علتهای بدتر شدن بیماری افراد ، همین ناامیدی است . چیزی که من سعی کرده ام با آن مبارزه کنم و پیروز  شوم و دیگران را نیز به مبارزه با ناامیدی تشویق می کنم.

 اگر احساس کردید که با خوردن گرم مزاجها بدنتان خیلی گرم می شود یا جوش می زند باید مقداری از مصرف گرم مزاجها کم کنید . می توانید مقداری از زرشک یا آب زرشک استفاده کنید که هم سرد مزاج است و همان طور که اشاره کردم  جزء خوراکیهای مفید برای کبد است

 اما نکته ای که حتما همیشه باید رعایت کرد (حتی پس از بهبودی) این است که مصرف برنج سفید (چلو) و گوشت های سرد مزاج و غذاهای صنعتی و فست فودها کاملا باید قطع شود زیرا باعث بازگشت بیماری می شوند . تقریبا پس از دو ماه پرهیز قطعی (اشاره کردم که بستگی به پیشرفت بیماری دارد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد) ، علایم بهبودی ظاهر می شود و اگر دیدید که حتی 10 درصد هم بهتر شدید باید ادامه دهید و هیچ گاه ناامید نشوید.

 ظاهرا" زنانی که عمل سزارین را انجام داده اند نیز سرد مزاج می شوند. البته عملهای جراحی باز که با شکافت پوست همراه است در سرد مزاجی افراد تاثیر دارد حتی در مردان.

 تاکید می کنم خوردن غذاهای سرد مزاج برای مبتلایان به این بیماری مثل خوردن سَم است و تا حد امکان از خوردنیهای سرد مزاج پرهیز کنید.

 یک تمرین برای کاهش فشارهای عصبی :

 چشمهایتان را به مدت 10 یا 20 ثانیه ببندید ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید . گویا هیچ کس به شما بدی نکرده و گویا هیچ اتفاقی نیافتاده . با تکرار این حالت مقداری آرام تر می شوید . بعد سعی کنید دو رکعت نماز با تمرکز بخوانید به طوری که بجز کلمات نماز به چیزی فکر نکنید.  

  برای درمان هر بیماری یک مثلث در نظر گرفته می شود که ، شامل اراده ، پرهیز و دارو است و  اراده در راس این مثلث و در راس درمان هر بیماری قرار دارد.

  پس ؛ درواقع اگر اراده ی خود را قوی کنید ؛ غذا ، داروی شماست.  

 سعی کنید انسانهای خواب آلودی نباشید مثل بعضی ها که مدام دوست دارند بخوابند . سحر خیز باشید . زیرا کسالت اثر خوبی بر سیستم ایمنی بدن ندارد .

 جمع بندی :

 طبق تجربه و مطالعات خودم متوجه شدم علت ابتلای به روماتیسم مفصلی یا تقریبا همه ی بیماری های خودایمنی که برخی را نام بردم دو عامل زیر است ؛

 1- خوردن غذاهایی که با مزاج انسان سازگار نیست مثل خوردن غذاهای سرد مزاج برای افراد سرد مزاج یا خوردن غذاهی گرم مزاج برای افراد گرم مزاج.

  2- فشارهای عصبی (نگرانی - عصبانیت و ...)

  راه درمان:

 1- پرهیز از غذاهایی که با مزاج انسان ناسازگار است . (پرهیزکردن افراد سرد مزاج از غذاهای سرد مزاج و پرهیز کردن افراد گرم مزاج از غذاهای گرم مزاج)

 2- حذف استرس با ایجاد آرامش که بهترین راه آن روی آوردن به معنویات (قرآن - نماز) است.

 3 - انجام نرمش و ورزشهای آرام و همیشگی.

  4 - رفع یبوست با خوردن زیتون (شوری آن گرفته شود با تعویض آب معمولی بجای آب شور زیتون) یا روغن زیتون طبیعی که بو و مزه ی زیتون بدهد  یا خوردن انجیر.

 5- استفاده از ترکیب عسل و دارچین و مقداری زنجبیل ( یا جوشانده ی زیره یا جوشانده ی چوب دارچین) این ترکیب فقط برای افراد سرد مزاج است

  گرچه چند ماه باید پرهیز غذایی انجام شود تا بهبودی حاصل شود. داروها برای این بیماریها تاثیر زیادی ندارند .  زیرا با وارد شدن غذاهای سرد مزاج به بدن ، دوباره بیماری شدت پیدا می کند.

 در واقع  راز سلامتی انسان دو عامل بسیار مهم است؛

 1- پایبندی به اعتقادات دینی که باعث کاهش فشارهای عصبی می شود

 2- مراقبت در غذا خوردن

 (رعایت کردن خوراک با مزاج هر شخص - پرهیز از پرخوری و تا حد امکان  پرهیز از غذاهای صنعتی - رفع یبوست )

 از خداوند متعال شفای همه ی بیماران را خواستارم  

   این نوشته در روز میلاد امام علی علیه السلام پایان یافت .

  این ایمیل من است اگر بتوانم کمکی بکنم :

 

    Yaalimadad2@yahoo.com

 

 (لصفا فقط از طریق ایمیل و نه تماس تلفنی و نه شبکه های اجتماعی)

 

نکته ی  پایان؛

 از همه ی کسانی که از ایران یا سایر نقاط جهان با نظراتشان یا ارسال ایمیل ، این بنده ی ناچیز را مورد محبت قرار داده اند تشکر می کنم و فکر می کنم شاید این نوشته ها راهی برای درمان بیمارانی است که از شدت سردرگمی به بن بست رسیده بودند و اکنون می توانند با امید به آینده زندگی کنند ؛ مثل من

 

همچنین سعی کرده ام که در این مطالب از نظرات این بزرگواران نیز استفاده کنم. 

 

وب سایت استاد جمشید خدادادی

 وب سایت دکتر روازاده

  مزاج شناسی دکتر روازاده 

  نظر دکتر خیراندیش در باره ی روماتیسم (تصویری)

 

 آخرین به روز رسانی؛ اسفند ماه 1395