یک تجربه ی مفید برای درمان روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتویید)

مطلبی را که می خوانید یکی از تجربیات افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis ) است در واقع یک تجربه مفید است که برای درمان روماتیسم مفصلی یا بیماریهای خود ایمنی (اتو ایمیون) ، از جمله :     

 لوپوس (Lupus)       

بیماری صدف یا پسوریازیس (psoriasis) 

 اسکلرودرما (Scleroderma ) 

مورفه آ (Morphea) 

سندرم شوگرن

بیماری فنومن رینود (Raynaud disease)   

بیماری  بهجت 

بیماری وگنر 

بیماری ام اس 

بیماری بافت همبند مختلط (MCTD)  

بیماری کولیت روده    

 و غیره مفید خواهد بود. (برای آگاهی بیشتر می توانید روی نام این بیماریها کلیلک کنید)

 

834686_fB1b1h5b.jpg

 ابتدا لازم می دانم به طور خلاصه درمورد این بیماری مطالبی را ذکر نمایم ؛

 بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) یک بیماری است که مفاصل بدن را درگیر می کند و باعث تورم و التهاب مفاصل و دردهای شدید می شود که معمولا با خشکی صبحگاهی مفاصل همراه است یعنی اینکه شخص ، هنگام بیدار شدن از خواب ، درد شدیدتری را احساس می کند که کم کم پس از فعالیت روزانه و تحرک مفاصل ، درد کمتر می شود و همین روال در روزهای بعدی نیز ادامه دارد . متاسفانه این بیماری در همه ی سنین دیده می شود از کودکان خردسال تا افراد بزرگ سال. 

 

در صورتیکه این بیماری به درستی درمان نشود پس از چند سال باعث تغییر شکل و کج شدن مفاصل می شود. 

چند نوع روماتیسم وجود دارد در برخی موارد فقط یک یا تعداد محدودی از مفاصل درگیر می شوند اما در نوع  آرتریت روماتوئید بسیاری از مفاصل مهم وگاهی به طور متقارن درگیر می شوند (یعنی دست راست و چپ - پای راست و چپ و...) و بیماری من هم از همین نوع می باشد.

 از نظر طب جدید کنونی دلیل این بیماری خیلی مشخص نیست گرچه عوامل وراثتی و ژنتیکی و بیماریهای عفونی را در مبتلا شدن به این بیماری ماثر می دانند متخصصان می گویند که این بیماری به دلیل فعالیت سیستم ایمنی بدن ، علیه بدن صورت می گیرد یعنی اینکه بنا به دلایلی که طب کنونی علتش را نمی داند ، سیستم ایمنی بدن بجای سرکوب عوامل بیماری زا ، مفاصل بدن را مورد تهاجم قرار می دهند و به این دلیل سعی می کنند داروهایی را تجویز کنند که سیستم ایمنی بدن را مقداری ضعیف کند تا این حملات کاهش یابد . البته نه آنقدر که شخص از پا درآید .

 و با جستجو در اینترنت ، کتابها و یا مراجعه به متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی می توانید مطالب بیشتری را بیاموزید.

  اما بیان تجربه من در باره درمان روماتیسم مفصلی :

 من در سن 30 سالگی به بیماری روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتویید RA )  مبتلا شدم ٬ در ابتدا دردهای شدید مفصلی داشتم که نمی دانستم چه کار باید بکنم .

 ابتدا مفاصل انگشتان پا و سپس دست ، زانو  ، کف پاهایم ، لگن و کتفم درد شدیدی گرفتند. نمی توانستم به راحتی راه بروم . تا جایی که فکر می کردم باید عصا به دست بگیرم.

گاهی اوقات انگشتان دست یا پایم سرد می شدند و گاهی اوقات احساس تپش قلب می کردم.

  درب یک بطری را هم نمی توانستم باز کنم .

 نزد چند پزشک هم مراجعه کردم ولی کسی علت بیماری مرا تشخیص نمی داد .  البته یک یا دو سال قبل از ابتلای به روماتیسم ، به عفونت شدید مبتلا شده بودم . بدنم ضیعف شده بود. 

چندین بار آزمایشهای مختلف انجام دادم تا اینکه بعد از چندماه تحمل دردهای شدید یک بار یک پزشک عمومی به من گفت که باید به یک فوق تخصص روماتولوژی یا متخصص داخلی مراجعه کنم .

سرانجام به متخصص داخلی و روماتولوژیست مراجعه کردم و مدتی زیر نظر پزشک بودم و داروهای زیادی را مصرف کردم . گاهی دردم کمتر می شد و گاهی بیشتر . حس می کردم که مصرف دارو کمک زیادی به من نمی کند.

 برخی پزشکان دلداریم می دادند که خوب می شوی اما برخی به صراحت می گفتند که متاسفانه برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد.

 آزمایشهای مختلف روماتیسم را انجام دادم. بعدها فهمیدم که مثبت بودن فاکتور های روماتیسم یا منفی بودن آنها تضمینی برای وجود یا نبودن روماتیسم نیست یعنی در صورت مثبت بودن فاکتورهای روماتیسم ، احتمال وجود روماتیسم در شخص ، قوت می گیرد اما منفی بودن فاکتورهای روماتیسم در آزمایش ، به معنی نبودِ روماتیسم نیست . از جمله این آزمایشها ؛ ESR - CRP - RF و Anti- ccp هستند . اگر خواستید آزمایش دهید ، به پزشک بگویید که این آزمایش ها را برایتان بنویسد (حتی پزشک عمومی) .

پیشنهاد می کنم کسانی که زیاد به عفونت گلو مبتلا می شوند حتما آزمایش ASO  را انجام دهند . تا سلامت قلب بررسی شود.

 در واقع متخصصان ، علائم فیزیکی شخص را با آزمایشها تطبیق می دهند و از این طریق به وجود روماتیسم در شخص پی می برند.

 >> توجه : برخی از دردهای مفصلی به دلیل زیاد شدن اسید اوریک بدن می باشد که به آن بیماری نقرس  می گویند و ربطی به روماتیسم مفصلی ندارد. به همین دلیل می توانید آزمایش اسید اوریک را انجام دهید تا مطمئن شوید بیماری شما نقرس است یا خیر.


  نا امید نشدم دوباره پژوهش و پیگیری را در مورد درمان روماتیسم مفصلی شروع کردم . وارد تحقیق در مورد درمان روماتیسم از طریق طب اسلامی و سنتی شدم که مطالب تازه ای را متوجه شدم .

 با برخی از محققان و پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت داشتند مشورت کردم ( تاکید می کنم که با کسانی که در زمینه طب سنتی تحقیق و طبابت داشته اند نه مغازه های عطاری! ) که نتایج خوبی را به دست آوردم .

کتاب « پانزده روز تا سلامتی » آقای جمشید خدادادی را مطالعه کردم که شما هم می توانید از  اینجا این کتاب را سفارش دهید .

ایشان گرچه پزشک نیستند ولی در زمینه ی طب سنتی و قرآنی پژوهش های خوبی دارند که در تالیفات خود آورده اند . (البته ایشان یک کتاب عسل درمانی هم دارند که ظاهرا در مورد روماتیسم هم توضیح داده ولی من کتاب عسل درمانی را تهیه نکردم) سرانجام فهمیدم که روماتیسم (بیماریهای خود ایمنی ) از راه پرهیز غذایی و رعایت برخی مواردی که در طب سنتی وجود دارد ، درمان می شود و درمان دارویی به تنهایی نمی تواند ماثر باشد .

داروهایی که متخصصان داخلی یا فوق تخصصان روماتولوژی تجویز می کنند مقداری بیماری را کنترل می کند و درد را کمتر می کند اما قسمتهای دیگر بدن را تحت تاثیر قرارمی دهند و اثر بدی روی نقاط دیگر بدن می گذارند .

 مشکلی که داروها ی مربوط به این بیماری دارند این است که برای دوره ای طولانی و چندین سال باید مصرف شوند . گرچه برخی از بیماران در ایمیل هایشان گفته بودند که حدود 10 تا 20 سال دارو مصرف می کردند اما هیچ گاه بهتر نشدند و هنوز درد دارند.

ازجمله عوارض این داروها ؛

 >> پوکی استخوان و تاثیر بد بر اعصاب ، (مانند قرص پردنیزولون یا داروهای  حاوی کورتون ) 

>> عوارض چشمی و تاثیر بروی شبکیه چشم (مانند قرص هیدروکسی کلروکوین و داروهای حاوی کورتون)

>> چرب شدن کبد ، یعنی افزایش غیر طبیعی آنزیم های کبدی و تاثیر بد برروی سلولهای جنسی بدن که برای بچه دار شدن در مردان و زنان بسیار بد است مانند قرصهای متوتروکسات ( اِبِترکس یا MTX ) - سولفاسالازین - مزالازین و غیره .

>> داروهای بیولوژیک؛ مانند اتانرسپت (Etanercept) یا نوع ایرانی آن ( آلتِبرل) هم وجود دارد که عوارضی همچون ایجاد واکنش های حساسیتی ، تب یا خارش در آنها وجود دارد.

>> از دیگر عوارض برخی از این داروها می توان به ریزش مو و آثار بد بر روی سلولهای مغز استخوان اشاره کرد . با جستجو در اینترنت می توانید با سلولهای مغز استخوان آشنا شوید.

 کسانی که قصد دارند بچه دار شوند باید چند ماه قبل زیر نظر پزشک ، این داروها را قطع کنند حدود 4 ماه یا بیشتر.

البته آمپول بعضی از این داروها نیز تجویز می شود.

طبق تجربه ی خودم می فهمیدم که با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم کمتر می شوند و با خوردن برخی غذاها ، در روز بعد دردهایم بیشتر می شوند. به این دلیل می گویم روز بعد چون تاثیر ناشی از هضم غذا چند ساعت و حدود یک روز طول می کشد. 

پس از پژوهش از طریق طب سنتی ایران متوجه شدم که علت ابتلای به روماتیسم ، طبیعت و مزاج انسان است یعنی هرکس که به روماتیسم مبتلا است ، دارای مزاج سرد است که از نظر طب سنتی به آن بلغم (مزاج سرد و تر ) و سودا (مزاج سرد و خشک) می گویند . البته به این معنی نیست که همه ی افراد سرد مزاج به روماتیسم مبتلا می شوند، در واقع سرد مزاجی شرط لازم برای ابتلای به روماتیسم است و شرط کافی نیست.

پس تنها راه ماثر برای مقابله با روماتیسم پرهیز از غذاهای سرد مزاج و روی آوردن به غذاهای گرم مزاج است.

توضیح اینکه ؛ برخی افرادی که به بیماری های خود ایمنی با عوارض گرم مزاجی مبتلا هستند درست برعکس بیماران روماتیسم مفصلی هستند یعنی باید از گرم مزاج ها پرهیز کنند .

============

در ارتباطی که با برخی از مبتلایان به بیماری های خود ایمنی از جمله ، بیماری بهجت و کولیت روده داشتم ، این بیماران از گرم مزاج بودنشان گفته اند البته در کولیت روده انواع صفراوی و سودایی مزاج مشاهده شده است (مزاج سرد و خشک و گرم و خشک)

===========

گرچه در مواردی که پیشرفت روماتیسم مفصلی بیشتر است باید تحت درمان داروهای شیمیایی هم قرار گرفت که یکی از ماثر ترین آنها «داروی ایرانی آلتِبرل» است که داروی گران قیمتی است و توسط داروخانه های خاص یا داروخانه های هلال احمر (معمولا در مراکز استانها یا شهر های بزرگ) و با تشکیل پرونده ی پزشکی انجام می شود. 

من با افراد زیادی که مثل من به این بیماری مبتلا بودند گفتگو داشته ام که فهمیدم افراد سرد مزاجی که در معرض فشارهای عصبی (استرس) ناشی از زندگی ، کار ، تحصیل ، غصه ، ترس ، عصبانیت و ... بوده اند بیشتر گرفتار این بیماری می شوند .

 به گفته ی یکی از پزشکان متخصص، استرس و عصبانیت ، باعث شعله ور شدن این بیماری می گردد .

  در فهرست آخر کتاب «15 روز تا سلامتی» به دنبال کلمات روماتیسم و آرتریت روماتوئید و بلغم و سودا بگردید همچنین ایشان لیست نسبتا" کاملی از خوردنیهای سرد مزاج و گرم مزاج آورده اند که با استفاده از آن به بهبودی و درمان روماتیسم نزدیک می شوید . البته نمی شود همه مطالب کتاب را اینجا شرح داد.

در سفری که به اصفهان داشتم یکی از فوق تخصصان روماتولوژی هم به من پیشنهاد کرد که از خوردن غذاهای سرد مزاج پرهیز کنم.

 به دلیل استفاده از روش درمان پرهیزغذایی ، توانستم مصرف داروها را کم کنم .

 وقتی داروها را کم کردم و از غذاهای سرد مزاج پرهیز کردم ، کمتر مریض شدم چون همانطور که گفتم مصرف این داروها سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و باید مراقب بود که شخص ، مریض نشود و به همین دلیل است که برخی استفاده از واکسن آنفولانزا را مفید می دانند و من هم گاهی استفاده کردم (البته با مشورت پزشک) . گرچه واکسن آنفولانزا همیشه کارساز نیست.

باید یاد آوری کنم که برای از بین رفتن عوارض و ورم های ناشی از روماتیسم یک دوره درمان آلتبرل را شروع کردم که به همراه پرهیز غذایی از سرد مزاجها نتیجه ی خیلی خوبی داشت.

 یک نکته مهم این است که درمان این بیماری به اراده ی شما بستگی دارد زیرا ریشه ی این بیماری و بسیاری از بیماریهای دیگر و بیماری های خودایمنی ، در استفاده از غذاهای نامناسب است.

  برخی از غذاهای مضر برای روماتیسم ( روماتیسم مفصلی ) اینها هستند:

 »» فست فودها - کنسروها و خوراکیهای صنعتی یا کارخانه ای. زیرا مواد نگهدارنده و افزودنی دارند.

  »» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای سرخ کردنی و پرچرب

 »» استفاده ی بیش از انداره از غذاهای یخ بسته (فریز شده)

  »» محدود شدن رژیم غذایی مردم فقط به چند غذا مثل برنج - گوشت مرغ- گوشت گاو (همگی سرد مزاجند) 

 »» استفاده ی بیش از حد از ترشیجات (هرچیزی که ترش مزه باشد) 

 »» استفاده ی زیاد از تنقلات صنعتی مثل چیپس و پفک و شکلات و بستنی 

 »» استفاده ی زیاد از خوراکی های شور مزه (نمک زیاد - خیار شور - آجیل شور - تخمه شور وغیره ) 

 »» استفاده ی زیاد از شیرینی های قنادی

 »» استفاده از خوراکیهای سرد مزاج که در کتاب " پانزده روز تا سلامتی " اشاره شده است. (یعنی مزاجهای سرد و تر - سرد و خشک)

هنگامی که به میهمانی ، عروسی یا رستوران دعوت می شدم متوجه می شدم که غذاهای آنها همگی سرد مزاج هستند و نمی توانم بخورم به این دلیل گرسنگی را به دردهای شدید ، ترجیح می دادم و سعی می کردم با مقداری نان یا سالاد (بدون سس) ، خودم را سیر کنم.

 اما بسیاری از انسانها نمی توانند جلوی شکمشان را بگیرند برای همین ، هیچ پرهیز نمی کنند و به طور مرتب دارو مصرف می کنند و بیماریشان نیز پیشرفت می کند.

 پیامبراسلام (ص) فرمود: « المعده بیت کل داء، و الحمئه راس کل دواء» 

یعنی معده ، مرکز و خانه ی هر دردی است و پرهیز و اجتنناب (از غذای نامناسب و زیاده خوری) اساس و راس هر داروی شفابخش است. 

البته پرهیز در مورد بیماری روماتیسم آنقدر هم سخت نیست فقط کافی است برای غذاهایتان جایگزین مناسب پیدا کنید.

مثلا بعضی از غذاهای مفید برای روماتیسم یا روماتیسم مفصلی که گرم مزاج هستند به این صورت است :

 انواع خوراکها بدون سیب زمینی و بدون ترشیجات و بدون رُب انار مانند:

 »» برنج به شرطی که با گرم مزاجها همراه شود مانند:

-- شِوید پلو (با سیر و شِوید زیاد و بدون لوبیا سبز یا باقلا ) نباید در شِوید ، گشنیز قاطی کرد .

-- برنج عدس پلو با عدس و رشته ی کم به همراه مقدار زیادی دارچین ( 2 یا سه برابر حد معمول دارچین استفاده کنید ) می توانید کشمش یا گردو هم اضاف کنید.

-- برنج به همراه مقداری زیاد زعفران و زیره

البته همین انواع برنج هم باید کم مصرف شود مثلا هفته ای یک وعده . زیرا برنج ، سرد مزاج است و با سیر و شِوید و دارچین و زعفران سردی آن کمتر می شود اما از بین نمی رود.

»» خورش قیمه (با گوشتهای گرم مزاج بدون آلوچه و با رب گوجه ی کم )

»» همه ی غذاهایی که با سبزیجات درست می شود اما بدون گشنیز (یا اینکه مقدار خیلی کمی گشنیز ؛ زیرا سرد مزاج است )   مانند :

 -- قورمه سبزی (با گوشتهای گرم مزاج و مقدار کمی لیمو عمانی مثلا نصف یا یک عدد و بدون رب انار)

 -- آش (بدون کشک و پیاز داغ) پیاز مفید است اما پیاز داغ یک ماده ی مضر است. می توانید در آش از گندم خوردشده بجای برنج استفاده کنید

 -- انواع سوپها ( بدون قارچ یا جو یا مقداری خیلی کم ، استفاده کنید زیرا سرد مزاجند) و غیره

»» هر غذایی که با کرفس درست بشود .

»» دیزی اما بدون سیب زمینی (تا حد امکان بجای رُب گوجه از زردچوبه استفاده شود یا اینکه مقدار کمی رب گوجه استفاده شود) 

»» همه غذاهایی که با حبوبات درست می شود اما بدون عدس و بجای عدس از دال عدس (همان عدسهای قرمز رنگ ) استفاده کنید. مانند:

-- انواع آشها با رعایت مطلب بالا که گفته شد. به  اینجا  هم سر بزنید اما پیاز داغ و سرد مزاجهایش را حذف کنید یا اینکه خیلی کم کنید.

-- خوراک لوبیا ( همان کنسرو لوبیا اما بدون مواد افزودنی و با مقدار خیلی کمی رب گوجه ) می توانید مقداری زیره به همراه مقدار خیلی کمی قارچ اضاف کنید.

-- خوراک عدس (عدسی) اما با استفاده از دال عدس و سیر و مقدار خیلی کمی رب گوجه

»» هر خوراکی که می توانید با مرغ درست کنید ولی بجای مرغ از گوشت بلدرچین - بوقلمون - مرغ خانگی - کبک - کبوتر یا گنجشک استفاده کنید و برای خوشمزه تر شدن مقدار کمی پودر سیر و گلپر اضافه کنید (به صورت کباب - سرخ شده - پخته شده و ...) ظاهرا گوشت شتر مرغ نیز گرم مزاج است.   اینجا   و   اینجا   را هم نگاه کنید

»» هر خوراکی که با تخم پرندگان گرم مزاج درست شود. اگر از تخم مرغ صنعتی استفاده کردید ، مقدار کمی زنجبیل یا گلپر اضاف کنید.

»» هر خوراکی که با گوشت گاو درست بشود ولی بجای گوشت گاو از گوشت گوسفند یا گوشت شتر یا گوشت گاومیش استفاده کنید (به صورت کباب یا سرخ شده یا پخته شده و ...) توجه کنید که در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنید مثلا در هفته ، بیشتر از دو روز ، گوشت نخورید.

»» همه ی غذاهایی که با ، دل - جگر و قلوه درست بشوند (زیاده روی نشود)

»» همه غذاهایی که حاوی گندم یا جوانه ی گندم هستند . البته اگر گندم سبوس دار باشد خیلی بهتر است. می توانید پودر جوانه ی گندم را از فروشگاه ها نیز تهیه کنید . (مانند نان - حلیم – سوپ گندم - سمنو - و ...) ماکارونی غذایی صنعتی با مواد افزدودنی است برای همین مناسب نیست.

»» استفاده از پیاز خام به همراه غذا  

»» استفاده از  سبزی و سالاد به همراه غذا ، می توانید برای سالاد از ؛ کاهو - خیار با پوست - انواع کلم - هویچ و پیاز  استفاده کنید. برای خوشمزه شدن ، مقداری نمک و پونه به آن اضاف کنید. به هیچ وجه ، سس یا آبلیمو یا جوهر لیمو یا فلفل اضاف نکنید . می توانید مقدار خیلی کمی - در حد چند قطره - لیمو ترش طبیعی اضاف کنید.  

»» استفاده از ادویه جات گرم مزاج در غذا : مانند زنجبیل - آویشن- زردچوبه - گلپر - دارچین - پودر میخک - جوز هندی و ... . البته زیاده روی نشود . مصرف بیش از اندازه ی زردچوبه ، باعث ایجاد رسوب در کلیه و درد کلیه می شود (در اندازه ی معمول ، مشکلی ندارد)

»» استفاده از ساندویچ های خانگی (بجای گوجه و خیار شور از کاهو - کلم - جعفری و فلفل دلمه استفاده شود یا اینکه مقدار کمی گوجه استفاده شود) مانند:  

 -- ساندویچ همبرگر با گوشتهای قرمز گرم مزاج و سویای چرخ شده و دارچین 

 -- ساندویچ گوشت قرمز یا گوشت بوقلمون به صورت چرخ شده با مقداری فلفل سیاه یا گلپر

 -- ساندویچ با گوشت پرندگان گرم مزاج به صورت رشته رشته (پخته یا سرخ شده) با فلفل دلمه

 -- ساندویچ فلافل شامل ؛ نخود و سیر و مقدار کمی زیره ( بدون سیب زمینی) توجه: فلافلهای بیرون ، معمولا شامل سیب زمینی یا نشاسته است که مناسب نیستند

نکته ؛ استفاده از پودر میخک و جوز هندی در گوشتهای گرم مزاج ، ساندویچ را خوشمزه تر می کند البته مقدار کمی

  »» استفاده از جوشانده ی چوب دارچین ، بجای چای و قهوه و نسکافه (تقریبا 5 دقیقه بجوشد و 10 دقیقه دم بکشد) می توانید باعسل شیرین کنید (جوشانده ی زیره هم خوب است) تقریبا؛ نصف لیوان صبح و نصف لیوان شب

»» و هر ترکیبی از غذاهای گرم مزاج که خودتان می توانید درست کنید.  

از انواع میوه هایی که مزاج گرم دارند مانند: 

»» سیب - گلابی - گیلاس - انگور -انبه - خرما - قیسی - زیتون - موز - آناناس -  نارگیل - خربزه - طالبی - کدوحلوایی - فلفل دلمه

 البته میوه های رسیده نه میوه های نارس (کال) .

طبق نظر استاد خدادادی فلفل های تند و بادنجان هم گرم مزاج هستند اما مصرف زیاد آنها مشکلاتی را برای کبد ایجاد می کنند پس ، مصرف بیش از اندازه ی آنها خوب نیست.

سعی کنید غذای تند نخورید ( البته مقدار کمی که غذا را تند نکند مشکلی ندارد) و در طول هفته بیش از یک بار از بادنجان استفاده نکنید (سعی کنید از قسمتهای کم تخم یا بدون تخم بادنجان استفاده کنید) همین نکته در مورد تخم مرغ و تخم پرندگان گرم مزاج هم وجود دارد پس در طول هقته ، بیش از یک یا دو بار از تخم مرغ (یا پرندگان) استفاده نکنید.

مصرف خیار (با پوست و به همراه ته خیار که تلخ است) و مصرف کاهو و زرشک برای کبد مفید است همین طور مصرف انار شیرین (مقدار کمی انار و تا حد امکان شیرین باشد ) . گر چه خیار و انار و کاهو و زرشک ، سرد مزاجند  ولی برای کبد بسیار مفیدند همچنین مصرف شاتوت رسیده و شیرین . زیرا بسیاری از مشکلات ایمنی بدن به کبد مربوط می شود.

استاد خدادادی اشاره کرده اند که مصرف سیر خام اگر به همراه غذاهای سرد ( از نظر دمای غذا نه از نظر مزاج) باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به همراه غذاهای پخته یا سرخ شده مصرف شود باعث افزایش فشار خون می شود پس بهتر است سیر خام را خورد کنید و هنگامی که شکم ، خالی باشد مانند قرص ، با آب سرد بخورید (قورت بدهید نجوید تا دهانتان بوی زیادی نگیرد)  

در سایت استاد خدادادی یک رژیم غذایی مشترک برای بیماران مبتلا به روماتیسم و صرع و ام اس در نظر گرفته شده (منشاء همه ی این بیماریها سرد مزاجی است) که می توانید از اینجا  مطالعه کنید . 

 سعی کنید گوشت را از جای مطمئن تهیه کنید زیرا برخی فروشگاه ها ممکن است گوشت گاو یا گوشت بُز قاطی کنند.

اکثر گوشتهای استفاده شده در فست فودها ، کبابی ها یا رستورانها هم گوشت گاو و مرغ است.

مربا ها ، شربت ها و نوشابه ها و نوشیدنیهای آماده و صنعتی نیز به دلیل وجود اسید سیتریک ، برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیستند. هر گاه دوست داشتید شربت بخورید می توانید از عرق نعناع طبیعی (سعی کنید بدون رنگ باشد) یا عرق بهار نارنج یا شربت گلاب یا از شربت عسل یا شربت زعفران استفاده کنید . می توانید مقدار کمی عرق بیدمشک هم اضاف کنید.

 می توانید خودتان با میوه های گرم مزاج مربا درست کنید البته بدون مواد نگهدارنده یا آبلیمو . برای خوشمزه تر شدن مربا هم از گلاب و هل و زعفران استفاده کنید. ( نصف وزن میوه های خورد شده شکر استفاده کنید اگر به اندازه ی وزن میوه ها شکر بریزید ، هم خیلی شیرین می شود و هم شکرک میزند). مربای خانگی باید در طول یک هفته یا 10 روز مصرف شود تا کپک نزند زیرا مواد نگهدارنده ندارد. سایر بیماران خود ایمنی با منشاء گرم مزاج می توانند با میوه های سرد مزاج مربا درست کنند.

 لبنیات مزاج سردی دارد ولی می توانید شیر را باعسل و زنجبیل مخلوط کنید که سردی آن کم شود . (همین را هم کم استفاده کنید) البته ظاهرا شیر گاومیش گرم مزاج است . علامت شیر گاومیش این است که وقتی شیر خالص آن را بجوشانید ، سر شیر آن سفید است همین طور کره ی آن. برخلاف شیر گاو که سرشیر و کره ی آن زرد است. البته از شیر خالص گاومیش استفاده کنید نه سایر فراورده های آن. در مورد شیر شتر ، خودتان تحقیق کنید.

 از نظر آقای خدادادی می توانید بجای استفاده از لبنیات از کشک محلی  استفاده کنید گرچه سرد مزاج است اما مصرف کم آن ، همه ی خواص شیر را دارد. کشک محلی را خورد کرده و در مقدار کمی آب حل کنید (باید یک یا دوساعت صبر کنید تا حل شود) و هفته ای چند قاشق چای خوری بخورید ( زیاده روی نکنید) می توانید مقداری پودر سیر به آن اضافه کنید. یا اینکه آن را تکه تکه کنید و مقدار کمی را مانند شکلات در دهانتان بگذارید. با گرم مزاجها استفاده کنید.

از نظر دکتر روازاده گیاه جعفری هم منبع خوبی برای کلسیم است

 بسیاری موارد دیگر در لیست مزاج غذاهایی که در کتاب پانزده روز تا سلامتی، آمده است باید رعایت شود. لیست غذاها و خوردنیها طولانی است و نمی شود در اینجا همه را توضیح داد حتما کتاب را تهیه کنید. 

یادتان باشد از نظر طب سنتی سردی بدن با روان کار کردن شکم دفع می شود (البته منظورم اسهال نیست) و یُبوست مانع دفع سرد مزاجی یا بلغم است در واقع با ایجاد یبوست ، دردهای مفصلی هم بیشتر می شوند . (سایر بیمار های خود ایمنی که بعضی از آنها در بالا اشاره شد، نیز با ایجاد یبوست بدتر می شوند)

در واقع ، روان کار کردن شکم باعث دفع سموم و مواد زایدی می شوند که توسط سلولهای بدن تولید می شوند و کسانی که دفع روانی ندارند به بیماری های بدی مبتلا می شوند. این مطلب ، برای افراد گرم مزاج نیز هست.

راحت ترین راه برای رفع یبوست این است که در طول روز ، حدود 6 لیوان یا بیشتر آب خنک بنوشید (نه خیلی سرد یا آب یخ) ، حتی وقتی که تشنه نیستید کمی آب بنوشید.

البته می توانید از زیتون یا روغن زیتون و انجیر هم استفاده کنید. روغن زیتون طبیعی ، بوی زیتون می دهد و ممکن است مقداری تلخ هم باشد که از روغنهای زیتون صنعتی بهتر است ومی توانید از زیتون فروشی ها یا مغازه های عطاری هم تهیه کنید و اگر حس کردید مقداری تلخ است می توانید به همراه آن مقداری آب بنوشید .

 من با هر وعده ی غذایی 2 یا 3 عدد زیتون می خوردم یا از روغن زیتون طبیعی استفاده می کنم . 

زیتون در آب سرکه و نمک قرار دارد ابتدا باید آب آن را خالی کنید و آب معمولی به آنها اضافه کنید و یک یا دو روز نگهداری کنید تا شوری آنها کم شود می توانید 2 یا 3 بار آب آن را عوض کنید .چون سرکه و نمک خودشان طبع سرد دارند . در واقع بجای خوردن قرص ، با هر وعده ی غذایی یا پس از آن زیتون بخورید .

برخی از روغن های گیاهی صنعتی مثل روغن زیتون صنعتی یا روغن کنجد صنعتی در دراز مدت باعث افزایش چربی خون می شوند . احتمال می دهم مواد افزودنی داشته باشند. به همین خاطر پیشنهاد می کنم از روغن زیتون صنعتی استفاده نکنید بلکه از انواع طبیعی (خالص و تصفیه نشده ) استفاده کنید.

در واقع روغن زیتون خالص و تصفیه نشده دارای خواص درمانی خوبی است که به رفع خشکی مفاصل کمک زیادی می کند . بخصوص کسانی که صبحگاه دچار دردهای ناشی از خشکی مفاصل هستند . پس می توانید حدود نیم ساعت قبل از خواب ، یک قاشق غذا خوری روغن زیتون طبیعی بخورید .

 استفاده از قلم (استخوان) گوسفند در دیزی و آبگوشت هم بسیار مفید است و در ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک می کند .

استفاده از حجامت یا زالو درمانی برای مبتلایان به روماتیسم مناسب نیست . من تجربه کردم و نتیجه نگرفتم.

 یادتان باشد حتما از کارهای سنگین و پیاده روی زیاد یا ورزشهای زیاد که باعث فعالیت شدید مفاصل شود پرهیز کنید زیرا برخلاف بسیاری از بیماریها، دردهای روماتیسمی با برخی فعالیت های شدید ورزشی بدتر می شود .

سعی کنید نرمشهای آرام و پیاده روی آرام را همیشه انجام دهید زیرا نرمشهای آرام در دفع سرد مزاجی اثر خوبی دارند. (تاکید می کنم حتما ورزش کنید اما آرام و ملایم) . 

چند حرکت آرام برای انگشتان را می توانید از اینجا  مشاهده کنید. 

 استفاده از آب گرم طبیعی یا استخر هم مفید است .(البته با آب ولرم یا گرم) 

 سعی کنید هر چند ماه یک بار آزمایش چکاپ بدن را انجام دهید زیرا مبتلایان به روماتیسم به دلیل فعالیت کم ، بیشتر در معرض مشکلاتی همچون بالا رفتن چربی ، قند و غیره می باشند. 

وقتی با رعایت موارد فوق به متخصص داخلی مراجعه کردم ، با توضیح موارد فوق تعجب کرد که با مصرف کم دارو حالم بسیار بهتر شده است.

من با لطف خدا و با رعایت مزاج غذاها خیلی بهتر شدم و می توانم کارهای خودم را انجام دهم گرچه بهبودیم به صد در صد نرسیده اما همچنان به درمان کامل ، امیدوارم . البته نباید انتظار داشت یکدفعه حالتان خوب خوب شود زیرا این بیماری در طول زمان زیادی ایجاد شده و از بین رفتن عوارض آن به زمان نیاز دارد و اراده ی شخص ، بسیار بسیار ماثر است .

این بیماری در بعضی افراد با قرمزی چشم یا خارش چشم همراه است . در مراجعاتی که به متخصص چشم پزشک داشتم ، فهمیدم که روماتیسم مفصلی علاوه بر خشکی مفاصل ، خشکی چشم را هم به همراه دارد و چاره اش این است که تا حد امکان زیاد آب بخورید (حدود 6 لیوان در روز) و همینطور از اشک مصنوعی هم می توانید استفاده کنید . البته سعی کنید با چشم پزشک هم مشورت کنید.  

در مواردی که بیماری روماتیسم با التهاب چشم همراه است باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید و بگویید که روماتیسم دارید تا داروهای لازم را تجویز کند.

بهتر است از اشک مصنوعی یک بار مصرف استفاده کنید زیرا مواد نگهدارنده ندارند یا مقدار کمی دارند . (یکی از نمونه های خوب آن ، آرتلاک است) روزی 2 تا 3 بار استفاده می شود و در هر بار یک قطره در هرچشم . گرچه ظاهرا یک بار مصرف است ولی با قرار دادن سر آن و نگهداری در یخچال ، می توانید تا 2 یا 3 روز از آن استفاده کنید.

البته مصرف زیاد گرم مزاج ها (مثلا برای بیش از یکسال) نیز ممکن است باعث قرمزی چشم شود . در این حالت مقداری از گرم مزاج ها کم کنید.

ممکن است برخی از مبتلایان به روماتیسم مفصلی در اثر مصرف گرم مزاج ها دچار جوشهای زبان یا دهان شوند ، که برای رفع آن می توانید از دمکرده ی برگ زیتون که سرد شده باشد به صورت غرغره استفاده کنید ( این دمنوش را چند ثانیه در دهانتان نگه دارید بعد بیرون بیاندازید . 2 یا 3 روز انجام دهید ) اگر هم احساس می کنید که احساس گرمای زیادی در شما ایجاد می شود ، در طول روز ، مقداری زرشک بخورید .

باز تاکید می کنم افراد گرم مزاج نباید از خوراکیهای گرم مزاج استفاده کنند.

همچنین این بیماری در بعضی افراد با لکهای پوستی غیر طبیعی همراه می شود و در  نوعی دیگر با لکهای شدیدتر ، که  بیماری  لوپوس    و بیماری صدف یا پسوریازیس  و مورفه آ  و اسکلرودرما    از این  جمله هستند . که این بیماران ابتدا باید خودشان مزاجشان را شناسایی کنند که آیا گرم مزاجند یا سرد مزاج ؟

یکی از راههای بهبود لکهای پوستی استفاده از ترکیب عسل و دارچین است (فقط در افراد سرد مزاج) . در هر لیوان عسل 2 قاشق چای خوری دارچین - یک قاشق یا نصف قاشق چای خوری زنجبیل و خوب هم بزنید تا یکنواخت شود . از این ترکیب روزی 2 یا 3 بار و هر بار یک قاشق چای خوری بخورید یا اینکه از دم کرده ی چوب دارچین که با عسل شیرین شده باشد استفاده کنید.

 افرادی که به عوارض شدید پوستی مبتلا می شوند حتما بایستی غذاهای مفید و مضر برای کبد را که در فهرست ابتدای کتاب استاد خدادادی - که اشاره کردم - وجود دارد را رعایت کنند که بعضی ها را در بالا اشاره کردم و بقیه در کتاب هستند که باید مطالعه شوند البته بعضی از خوراکیهای مفید برای کبد خیلی سرد مزاجند مثل کاسنی که نباید استفاده شوند اما از جمله بهترین خوراکیهای مفید برای کبد ، زرشک یا آب زرشک است گرچه سرد مزاج است اما تاثیر خوبی بر روی کبد دارد . می توانید مقدار خیلی کمی آب زرشک را با عسل مخلوط کنید . بسیاری از مشکلات ایمنی و پوستی بدن به کبد مربوط می شوند. می توانید از سایت آقای خدادادی هم مشاهده کنید.

بیماران روماتیسمی یا سایر بیماریهای خود ایمنی گاهی با احساس سرما در انگشتان دست یا پا مواجه می شوند و گاهی این حالت شدت بیشتری پیدا می کند مانند بیماری فنومن رینود (Raynaud disease) که با پرهیز از سرد مزاجها به بهبودی ، نزدیک و نزدیک تر می شود.   

 مبتلایان به بیماری های خود ایمنی که بعضی در بالا اشاره شد- بجز روماتیسم مفصلی - باید سعی کنند مزاجشان را شناسایی کنند (بلغمی - سوایی - صفراوی - دموی) زیرا بعضی از مبتلایان به این بیماریها در ایمیلها یا نظراتشان به گرم مزاج بودنشان اشاره کردند . پس در این صورت باید طبق مزاجشان عمل کنند یعنی اگر گرم مزاجند از خوردن گرمی ها پرهیز کنند (برعکس بیماران روماتیسم مفصلی). 

 در پایین این صفحه سایت مزاج شناسی دکتر روازاده را قرار دادم تا در تشخیص مزاج به شما کمک کند.

روماتیسم مفصلی و همه ی انواع روماتیسم و بیماری  ام اس   و بیماری های خود ایمنی ( اتو ایمیون ) ، با پرهیز غذایی به بهبودی کامل نزدیک و نزدیکتر می شوند.

 آقای خدادادی اشاره کرده اند که افراد سودایی مزاج (مزاج سرد و خشک )  و افراد صفراوی مزاج ( مزاج گرم و خشک) بیشتر در معرض بیمارهای پوستی یا خشکی پوست قرار دارند برای همین اشاره کردم که مزاجشان را شناسایی کنند. 

   یک نکته دیگر که با مراجعه به پزشک یاد گرفتم این بود که نباید گذاشت مفاصل به هر دلیل سرما ببینند مثلا در زمستان باید بدن را خوب پوشاند و در تابستان نیز نباید معرض باد سرد کولر قرار گرفت . من هم این را تجربه کردم و هر موقع که در معرض باد یا هوای سرد قرار گرفتم دردهایم به شدت افزایش می یابد. 

پس تلاش کنید که هنگام شستشو ، از آب ولرم استفاده کنید نه آب سرد.

 پیشنهاد می کنم ترکیب عسل و دارچین را که اشاره کردم همیشه استفاده کنید اگر احساس گرما می کنید می توانید به آن زنجبیل اضاف نکنید . هم اعصاب را آرام و استرس را کم می کند و هم به دلیل مزاج گرمی که دارد مثل دارویی بسیار مفید عمل می کند.

من از زنجبیل خیلی استفاده می کردم زیرا مزاج گرمایی شدیدی دارد اما احساس می کردم دچار ضعف اعصاب می شوم وقتی که با یکی از دانشجویان مقطع دکترای طب سنتی صحبت کردم متوجه شدم مصرف بیش از حد زنجبیل به دلیل گرمی شدید آن ، بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و پیشنهاد کرد که بجای زنجبیل از دارچین استفاده کنم که شدت گرمای کمتری دارد.

نکته : در شش ماهه اول سعی کنید پرهیز قطعی و شدیدی داشته باشید البته در مواردی که پیشرفت بیماری زیاد باشد به نظرم حدود 9 ماه یا بیشتر پرهیز قطعی باید انجام شود منظور از پرهیز قطعی این است که باید اراده کنید که حتی یک لقمه غذای سرد مزاج هم نخورید . بعد از این دوره می توانید از مزاج معتدل هم استفاده کنید یعنی به همراه گرم مزاج ها مقدار کمی (تا کید می کنم مقدار کمی) خواکی سرد مزاج اضافه کنید . مثلا در سبزیجات ، مقدار کمی گشنیز اضافه کنید ؛ میوه های گرم و سرد مزاج را باهم بخورید مثلا نصف هلو (سرد مزاج) را با یک سیب (گرم مزاج) بخورید و همین طور استفاده از ادویه جات گرم مزاج مانند زنجبیل را کم کنید. البته ترکیب باید به سمت گرم مزاج ها باشد یعنی مقدار گرم مزاج ها بیشتر از سرد مزاج ها باشد مثلا 60 به 40 یا 70 به 30 درصد .اگر احساس کردید دوباره دردها شروع می شوند مصرف سرد مزاجها را کمتر کنید.

شرایط بهبودی ، به پیشرفت بیماری بستگی دارد . برخی برایم نوشته اند که بعد از 10 روز پرهیز از سرد مزاجها ، آثار بهبودی را مشاهده کرده اند و برخی هم گفته اند که بعد از 2 ماه هنوز آثار بهبودی مشاهده نشده است.

نمی شود هم غذای سرد مزاج خورد و استرس داشت و هم بخواهیم که خوب شویم.

یک نکته که به تازگی متوجه شدم و در کنترل بیماری روماتیسم مفصلی اثر زیادی دارد ؛ تعادل برقرار کردن در PH خون است .اطلاعات تکمیلی را در  اینجا  مشاهده کنید. آقای خدادادی در کتابشان ، توضیح خوبی در این باره داده است. پس ، برای ایجاد تعادل در PH خون ، باید سبزیجات یا سالاد (با توضیحی که داده شد) ، استفاده شود. همچنین باید سعی کنید هنگام غذا خوردن ، لقمه ها را کوچک بگیرید و زیاد آنها را بجوید .در طول روز هم از انواع میوه با رعایت مزاج آنها استفاده کنید. خودتان در مورد غذاهای قلیایی و اسیدی تحقیق کنید.

نکته ی بعدی نیز این است که بیماریهای خود ایمنی از جمله روماتیسم وابستگی بسیاری به روان انسان دارند در واقع ، گویا سلولهای بدن به وقایع اطراف همیشه گوش می دهند و اگر برای مدتهای زیادی (چندین ماه یا چند سال پیاپی) حوادث بدی مانند فشارهای عصبی را متوجه شوند واکنشهای شدیدی نشان می دهند که باعث بروز بیماریهای زیادی از جمله بیماریهای روماتیسمی و خودایمنی می شود . پس سعی کرده ام از محیط های پر از اضطراب دور شوم و اگر نمی توانم دور شوم آرامشم را تا حد امکان حفظ کنم.

طبق نظر آقای خدادادی ، صداهای زیاد و نورهای چشمک زن، هم باعث فشارهای عصبی می شوند.

 هیچگاه نا امید نشوید زیرا یکی از علتهای بدتر شدن بیماری ، همین ناامیدی است . چیزی که من سعی کرده ام با آن مبارزه کنم و پیروز شوم و دیگران را نیز به مبارزه با ناامیدی تشویق می کنم. 

اما نکته ای که حتما همیشه باید رعایت کرد (حتی پس از بهبودی) این است که مصرف ترشیجات - برنج سفید (چلو) - گوشت های سرد مزاج - غذاهای صنعتی و فست فودها کاملا باید قطع شود زیرا باعث بازگشت بیماری می شوند . تقریبا پس از دو ماه پرهیز قطعی (اشاره کردم که بستگی به پیشرفت بیماری دارد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد) ، علایم بهبودی ظاهر می شود و اگر دیدید که حتی 10 درصد هم بهتر شدید باید ادامه دهید و هیچ گاه ناامید نشوید.

ظاهرا" زنانی که عمل سزارین را انجام داده اند نیز سرد مزاج می شوند (چند ماه یا چند سال پس از سزارین) البته عملهای جراحی باز که با شکافت پوست همراه است در سرد مزاجی افراد تاثیر دارد حتی در مردان.

 تاکید می کنم خوردن غذاهای سرد مزاج برای مبتلایان به این بیماری مثل خوردن سَم است و تا حد امکان از خوردنیهای سرد مزاج پرهیز کنید. همینطور مصرف غذاهای گرم مزاج برای افراد گم مزاج.

=====

مطلبی هست که با ارتباط با سایر بیماران روماتیسمی متوجه شدم و آن این است که برخی افراد سرد مزاج نیستند بلکه سرد مزاج می شوند یعنی طبیعت آنها و خانواده شان گرم مزاج است اما بنا به دلایلی در طول ماهها و یا سالها ، سرد مزاج می شوند . یعنی عوامل محیطی و روانی ای برای شخص ایجاد می شود که که بدن و مزاج شخص را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا فشارهای عصبی به همراه یک عامل محیطی ، باعث چنین حالتی می شود (سزارین برای زنها - برخی از عملهای جراحی - قرار گرفتن در محیطهای سرد و مرطوب برای مدت طولانی و موارد دیگری که شاید شایسته نباشد در اینجا به آن اشاره کرد )

=====

 یک تمرین برای کاهش فشارهای عصبی :

چشمهایتان را به مدت 10 یا 20 ثانیه ببندید ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید . گویا هیچ کس به شما بدی نکرده و گویا هیچ اتفاقی نیافتاده . با تکرار این حالت مقداری آرام تر می شوید . بعد سعی کنید دو رکعت نماز با تمرکز بخوانید به طوری که بجز کلمات نماز به چیزی فکر نکنید.  

 برای درمان هر بیماری یک مثلث در نظر گرفته می شود که ، شامل اراده ، پرهیز و دارو است و اراده در راس این مثلث و در راس درمان هر بیماری قرار دارد.

 پس ؛ اگر اراده ی خود را قوی کنید غذا ، داروی شماست.  

سعی کنید انسانهای خواب آلودی نباشید مثل بعضی ها که مدام دوست دارند بخوابند . سحر خیز باشید . زیرا کسالت اثر خوبی بر سیستم ایمنی بدن ندارد .

 جمع بندی :

طبق تجربه و مطالعات چند ساله ، متوجه شدم علت ابتلای به روماتیسم مفصلی یا تقریبا همه ی بیماری های خودایمنی که برخی را نام بردم ، دو عامل زیر است ؛

1- مراقبت نکردن در مصرف غذا (خوردن غذاهای نا سالم و غذاهایی که با مزاج انسان سازگار نیست - با توجه به کتاب «15 روز تا سلامتی» که اشاره شد - و کم کردن مصرف سبزیجات )

 2- فشارهای عصبی (نگرانی - عصبانیت و ...) یا هر چیزی که روان انسان را از آرامش خارج کند 

 

 راه درمان برای بیماران روماتیسمی و سایر بیماریهای خودایمنی:

1- پرهیز از غذاهای صنعتی و غذاهایی که با مزاج انسان ناسازگار است . (پرهیزکردن افراد سرد مزاج از غذاهای سرد مزاج و پرهیز کردن افراد گرم مزاج از غذاهای گرم مزاج) بیماران روماتیسم مفصلی باید از سرد مزاجها پرهیز کنند.

2- حذف استرس با ایجاد آرامش که بهترین راه آن روی آوردن به معنویات (قرآن - نماز) است.

3- ایجاد توازن PH خون با مصرف سبزیجات یا سالاد (با توضیحات گفته شده ) به همراه غذا و زیاده روی نکردن در مصرف گوشت قرمز (حتی گوشت قرمز گرم مزاج)

4- درمان کردن به موقع بیماری های عفونی با مراجعه به پزشک (عفونت نباید پیشرفت کند و گرنه ممکن است به یک بیماری خود ایمنی تیدیل شود) 

5- انجام نرمش و ورزشهای آرام و همیشگی.

 6- رفع یبوست با مصرف حدود 6 لیوان یا بیشتر در طول روز یا استفاده از زیتون (یا روغن زیتون طبیعی طبق توضیحاتی که داده شد) و انجیر . گرچه روغن زیتون خالص ، علاوه بر رفع یبوست ، به درمان خشکی مفاصل هم کمک می کند

7- استفاده از ترکیب عسل و دارچین و مقداری زنجبیل ( یا جوشانده ی زیره یا جوشانده ی چوب دارچین) این ترکیب فقط برای افراد سرد مزاج است

  گرچه چند ماه باید پرهیز غذایی انجام شود تا بهبودی حاصل شود. داروها برای این بیماریها تاثیر قطعی ندارند . زیرا با وارد شدن غذاهای سرد مزاج به بدن ، دوباره بیماری شدت پیدا می کند. البته باز تاکید میکنم در مواردی که بیماری پیشرفت کند باید تحت درمان برخی داروهای شیمیایی هم قرار گرفت اما با رعایت مطالب گفته شده می توان مصرف دارو را کم کرد.

  

در واقع راز سلامتی انسان دو عامل بسیار مهم است؛

1- پایبندی به اعتقادات دینی که باعث کاهش فشارهای عصبی می شود

2- مراقبت در غذا خوردن (طبق حدیث شریف پیامبر اسلام صل الله علیه و آله)

(رعایت کردن خوراک با مزاج هر شخص - پرهیز از پرخوری و تا حد امکان پرهیز از غذاهای صنعتی - رفع یبوست )

 

 از خداوند متعال شفای همه ی بیماران را خواستارم  

   این نوشته در روز میلاد امام علی علیه السلام پایان یافت .

 این ایمیل شخصی من است اگر بتوانم کمکی بکنم :

  a.adel7020@gmail.com

 

نکته ی پایان؛

از همه ی کسانی که از ایران یا سایر نقاط جهان با نظراتشان یا ارسال ایمیل ، این بنده ی ناچیز را مورد محبت قرار داده اند تشکر می کنم و فکر می کنم شاید این نوشته ها راهی برای درمان بیمارانی است که از شدت سردرگمی به بن بست رسیده بودند و اکنون می توانند با امید به آینده زندگی کنند.

همچنین سعی کرده ام که در این مطالب از نظرات این بزرگواران نیز استفاده کنم. 


  ماساژ درمانی مفاصل

 وب سایت استاد جمشید خدادادی

وب سایت دکتر روازاده

 مزاج شناسی دکتر روازاده 

 نظر دکتر خیراندیش در باره ی روماتیسم (تصویری)


 

 

834686_bZmVHetu.jpg


      

 آخرین به روز رسانی؛ فروردین ماه 1397    

/ 1 نظر / 2188 بازدید
adel110

امکان پاسخ به نظرات وجود ندارد اما می توانید مطالب مفید را برای استفاده ی دیگران بنویسید. (سوالها را ایمیل کنید